Bültenler

Robinhood, Yatırımcılar için İletişim Platformu Say Technologies’i 140 Milyon Dolara Satın Aldı

August 13, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Robinhood, Yatırımcılar için İletişim Platformu Say Technologies’i 140 Milyon Dolara Satın Aldı

ABD’li yatırım ve ticaret uygulaması Robinhood, geçtiğimiz günlerde Say Technologies’i 140 milyon dolara satın alarak, halka arz sonrası ilk satın almasını gerçekleştirdi.

Say Technologies, Crunchbase verilerine göre 2018’de 8 milyon dolar toplayan, sermaye destekli bir girişimdir. PitchBook verilerine göre, şirketin değeri sermaye yatırımının ardından 28 milyon dolara yükselmiş ve şirketin yatırımcılarına yaklaşık 5 kat geri dönüş sağlamıştır. Say, diğer yatırımcıların yanı sıra Point72 Ventures tarafından da desteklenmektedir.

İki şirket arasında gerçekleşen bu anlaşma, hem Robinhood’ın halka arz sonrası il satın alması olması açısından hem de şirketin yeni likit öz sermaye servetini nasıl değerlendirebileceği hakkında fikir verdiği için oldukça kayda değer!

Say Technologies, finansal piyasalara erişimin herkes için Wall Street’e olduğu kadar rahat ve kolay olması gerektiği görüşüyle yola çıkarak, küçük yatırımcıların bile yatırım yaptıkları şirketlere soru sormalarına, rahatça iletişim kurmalarına olanak tanıyan bir iletişim platformu.

Robinhood ise ticaret ve yatırım yapmayı seven büyük bir perakende yatırımcı havuzuna sahip bir yatırım uygulaması. Bu noktada, Say ve Robinhood’un güçlerini nasıl birleştireceğini anlamak çok da zor değil!

Say’ın yatırımcıları pay sahibi oldukları şirketlere bağlayan iletişim teknolojisi, Robinhood’un hangi yatırımcının neye sahip olduğunu sunan veri tabanı ile birleşince rakip platformlardan çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilecek. Robinhood’un bundan böyle kullanıcılarına bu iletişim hizmetini sunacak olmasının perakende yatırım sektöründe çığır açıcı bir hamle olduğu öngörülüyor.

Artık yatırım yapmak için herhangi bir ücret talep etmeyen bir çok alternatif olduğunu düşündüğümüzde Robinhood’un başlangıçta rakiplerinden ayrışmasını sağlayan “komisyonsuz yatırım” değer önerisinin tek başına çok da yeterli kalmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle Robinhood’un yatırım hizmetinin üzerine bu gibi sosyal yönünü de güçlendiren özel hizmetler eklemesi, kullanıcı sadakatini arttırırken yeni kullanıcıları da uygulamayı kullanmaya teşvik edecek!

Kaynak: Robinhood buys Say Technologies for $140M to improve shareholder-company relations