Borsa Haberleri

Robinhood, Pluto Capital ile Yapay Zekâda Güçlenmek İstiyor

Robinhood, Pluto Capital ile Yapay Zekâda Güçlenmek İstiyor
Google News Icon Takip Et

ABD’li hisse alım satım platformu Robinhood Markets (HOOD), yapay zekâ destekli yatırım platformu Pluto Capital’i satın aldığını açıkladı. Şirket böylece, ticaret uygulamasını müşterilerine yapay zekâ araçları sunmak isteyen şirketler listesine dahil etti.

ChatGPT’nin geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkışından bu yana başta teknolojiden olmak üzere bir dizi şirket, ürün ve hizmetlerine yapay zekâyı yerleştirmek için yarışıyor. Büyük miktarda veriyi işleyerek insan benzeri etkileşimler yaratmayı amaçlayan üretici yapay zekâ dünyayı kasıp kavururken, Wall Street bunun sektörler arasında dönüşüme öncülük etmesini bekliyor.

Kaliforniya merkezli Robinhood, Pluto ile yapılan anlaşmanın platformundaki yatırımcılara gelişmiş veri analizi, kişiselleştirilmiş yatırım stratejilerinin yanı sıra gerçek zamanlı içgörü ve portföy optimizasyonuna erişim sağlayacağını söyledi.

Robinhood’un platformu, yüksek faiz oranları ve yoğun piyasa oynaklığının yatırımcıları riskten kaçınmaya yöneltmesi nedeniyle uzun süreli bir düşüşün ardından alım satım faaliyetlerinde yeniden bir artış görmeye başladı.

Şirketin popülaritesi ve cazibesi, pandemi dönemi karantinaları sırasında “meme hisselerine” para akıtmak için kullanan perakende yatırımcıların tercih ettiği platform haline geldiği 2021’deki perakende ticaret destanında adeta ölümsüzleştirildi.

O zamandan beri tam teşekküllü bir finansal hizmet sağlayıcısı olmaya çalışan Robinhood, işlemlerle ilgili geleneksel gelirlerinin ötesine geçen anlaşmalar ve ürün lansmanları yoluyla büyüme peşinde koşuyor.

Geçtiğimiz ay şirket, şimdiye kadarki en büyük anlaşması olarak kripto borsası Bitstamp’ı yaklaşık 200 milyon dolar nakit karşılığında satın aldı.

Robinhood, Pluto’nun kurucusu ve CEO’su Jacob Sansbury’nin şirkete katılacağını ve yapay zekâ odaklı tekliflerini genişletmek ve hızlandırmakla görevlendirileceğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters