Rivian

Rivian’ın Yeni Elektrikli Araçları Hisseye Olumlu Yansıdı

Mart 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Rivian’ın Yeni Elektrikli Araçları Hisseye Olumlu Yansıdı

Rivian Automotive (RIVN) üç yeni aracı elektrikli araç tanıttı ve bir fabrikanın inşaatının durdurulmasının ardından 2 milyar dolardan fazla tasarruf ettiğini açıkladı. Açıklamaların ardından dün 13% değer kazanan hisse, bugün piyasa öncesi işlemlerde de yükselişini sürdürdü. 

Bu elektrikli araçlardan ikisi tüketiciler ve yatırımcılar için sürpriz oldu. Rivian CEO’su RJ Scaringe, şirketin lansmanı yaklaşmakta olan R2 SUV’sini duyururken, bir performans varyantı olan R3 ve R3X adlı iki ek crossover araç da tanıttı.

R2’nin 2026’nın ilk yarısında satışa sunulduğunda yaklaşık 45 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bu aracın, ticari bir teslimat kamyoneti ve tüketiciler için daha büyük, daha pahalı R1S SUV ve R1T pikaptan sonra Rivian’ın dördüncü ürünü olması bekleniyor. R1 araçları yaklaşık 70 bin dolardan başlıyor ve 100 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Rivian’ın Yeni Elektrikli Araçları Hisseye Olumlu Yansıdı

Bu duyurular, otomobil üreticilerinin son yıllarda elektrikli araç pazarını pahalı ve tamamen elektrikli araçlarla doldurmasının ardından, ABD’de beklenenden daha yavaş gelen elektrikli araç satışlarının ortasında müşteri tabanını genişletmeye çalışan Rivian için çok önemli bir zamanda geldi.

Rivian’ın satış hızı son çeyreklerde yavaşladı ve şirket, geçen haftalarda açıkladığı üç aylık sonuçlarında tahminleri kaçırarak ve bu yıl 2023’e kıyasla daha düşük bir üretim öngörerek yatırımcıları büyük ölçüde hayal kırıklığına uğratmıştı.

Amazon (AMZN) destekli şirket, mevcut elektrikli araç üretimini iyileştirmek ve kayıpları azaltmak için oldukça para ve zaman harcıyor.

Rivian bir basın açıklamasında, R2’nin üretiminin Georgia’daki fabrikasından şirketin Normal’deki tesisine kaydırılmasının 2,25 milyar dolar tasarruf sağlayacağını söyledi. Ayrıca bu kararın aracın üretime daha erken başlamasına da olanak sağlayacağı belirtildi.

Şirket, Georgia fabrikasının inşaatına “daha sonra” devam edilmek üzere ara vereceğini belirtti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC