Borsa Haberleri

Rivian Yükselişe Geçti

Rivian Yükselişe Geçti
Google News Icon Takip Et

Elektrikli araç üreticisi Rivian Automotive (RIVN), çarşamba günü yaptığı açıklamada 2022 üretim hedefini koruyarak, sipariş rezervasyonlarında bir artış bildirdi. Şirket bu yıl 25.000 araç üretme yolunda olduğunu belirtti.

Rivian, R1 serisi kamyon ve SUV için mart ayındaki son fiyat güncellemesinden itibaren 83.000’den fazla olan üretim siparişlerinin şimdi 90.000’in üzerinde seyrettiğini söyledi. Bu sayı aynı zamanda Mart ayının başında fiyatların yükselmesinden bu yana yapılan yaklaşık 10.000 yeni siparişi içeriyor. Fiyat güncellemesinden sonra elektrikli araç üreticisinin ortalama satın alma fiyatı 93.000 doların üzerine çıktı.

Ancak Rivian’ın son siparişleri üretime çıkarması biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Şirketin, bazı kritik bileşenlerin tedarik arzındaki kısıtlamalar nedeniyle, mart ayının sonundan bu yana planlanan üretimin “yaklaşık dörtte birini” kaybettiği biliniyor. 

Rivian’ın Illinois fabrikasının şu anda restorasyon aşamasında olması da elektrikli araç üreticisinin siparişlerini yetiştirmede zorluk yaşamasının bir başka nedeni olarak sayılabilir. Illinois fabrikası tam hızda çalışmaya başladığında yılda 150.000 araç kapasitesine sahip olacak. Bu da şirket için oldukça büyük bir avantaj sağlayacak.

2025’te Georgia’da açılması planlanan yeni bir fabrikada, R2 adlı daha düşük maliyetli bir araç olan bir sonraki modelinin piyasaya sürülmesi de Rivian için oldukça önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Öte yandan Rivian tüm bu sorunları göz önünde bulundurarak çarşamba günü yaptığı açıklamada tam yıl için belirlenmiş olan araç sayısı hedefini açıkladı. Otomobil üreticisinin 2022 üretim hedefleri, tedarik zinciri kısıtlamalarını ve dahili üretim sorunlarını yansıtıyor. 25.000 hedef, Rivian’ın geçen kasım ayındaki halka arzından önce yatırımcılara sunduğu “roadshow” sunumunda ortaya koyduğu tam yıl rakamının yalnızca yarısına denk geliyor.

Şu anda Rivian’da yeni bir liderin şirketin bünyesine katılması da bekleniyor. Oto tedarikçisi Magna International’ın şu anki lideri Frank Klein, 1 Haziran’da şirkete Baş İşletme Görevlisi olarak katılacak. Klein’ın bu tedarik zinciri sorunlarını çözmesi ve Rivian’ın üretimini artırmaya odaklanması bekleniyor.

Sonuç olarak; çarşamba günkü kapanışta, Rivian’ın hisseleri, değerinin yaklaşık 28%’ini kaybetti. Ford Motor (F), pazartesi günü yaklaşık 102 milyon Rivian hissesinin 8 milyonunu, hisse başına ortalama olarak 26,80 dolara sattı. Fakat şirket yöneticilerinin Rivian’ın geleceği hakkında olumlu açıklamalarda bulunması şirket hisse değerinin borsa sonrası işlemlerde yaklaşık olarak 8% oranda artmasına neden oldu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı