Borsa Haberleri

Rivian ve Amazon Arasındaki Münhasırlık Anlaşması Bitecek mi?

March 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Rivian ve Amazon Arasındaki Münhasırlık Anlaşması Bitecek mi?

Rivian Automotive (RIVN)’in Amazon (AMZN) ile münhasırlık anlaşmasını feshetme ve diğer müşterilere kamyonet satışı yapma konusunda görüşmelerde bulunduğuna dair bir haberin çıkmasının ardından elektrikli araç üreticisi beklemeye geçti.

● Seattle merkezli e-ticaret devinin bir özsermaye payına sahip olmasını da içeren şirketler arasındaki anlaşma kapsamında, Rivian (RIVN)’ın ürettiği tüm kamyonetleri Amazon (AMZN)’a satması gerekiyor.

● The Wall Street Journal’ın haberine göre Amazon (AMZN), bu yıl yaklaşık 10 bin kamyonet satın almak istediklerini Rivian (RIVN)’a bildirdi. Bu rakam, elektrikli araç üreticisinin anlaşma çerçevesinde e-ticaret devine tedarik etmeyi öngördüğü araç sayısının alt sınırında kalıyor.

● Gelen sipariş adedinin düşük olması, Rivian’ı son birkaç haftadır münhasırlık anlaşmasını sonlandırmaya ve diğer müşterilere satış yapmaya zorladı.

● Konuyla ilgili olarak Amazon’dan şöyle bir açıklama yapıldı: “Rivian, Amazon’un hâlâ önemli bir partneri ve gelecek adına heyecan duyuyoruz.

● Rivian’dan yapılan açıklama ise, “Amazon ile ilişkilerimiz daima pozitif oldu. İşbirliği içinde çalışmaya devam ediyoruz ve birçok şirket gibi, sürekli değişen bir ekonomik zeminde yönümüzü belirlemeye çalışıyoruz.

Rivian ve Amazon Arasındaki Münhasırlık Anlaşması Bitecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha