Rivian

Rivian Teslimatları Düştü, Hisse 10% Değer Kaybetti

January 2, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Rivian Teslimatları Düştü, Hisse 10% Değer Kaybetti

ABD’li elektrikli araç üreticisi Rivian Automotive (RIVN), zorlu rekabet ve yüksek faiz oranlarının elektrikli araçlarına olan talebi etkilemesi nedeniyle dördüncü çeyrek teslimatlarında analist tahminlerinin üzerinde, ardışık bir düşüş kaydetti. Şirket hissesi, 10%’un üzerinde geriledi.

Visible Alpha’nın anketine katılan 13 analiste göre, şirket 31 Aralık’a kadar olan çeyrekte 14 bin 430 araç tahminin altında, 13 bin 972 araç teslim etti. Bu rakam, önceki üç aya göre 10%’luk bir düşüş anlamına geliyor. 

Yüksek faiz oranları, elektrikli araçların aylık ödemelerini artırarak bu araçları daha az ekonomik hale getirdi. 73 bin dolardan başlayan Rivian R1T kamyonet, Tesla’nın (TSLA) kasım ayı sonunda tanıttığı Cybertruck’ın rekabetiyle de karşı karşıya.

Rivian, yılın son üç ayında bir önceki çeyreğe göre 7,5% artışla 17 bin 541 araç üretti ve yıllık üretimini 57 bin 232 adede çıkararak 54 bin araçlık önceki tahminini aştı.

Rivian Teslimatları Düştü, Hisse 10% Değer Kaybetti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters