Borsa Yorumları

Rivian Neden 37% Yükseliyor?

Rivian Neden 37% Yükseliyor?
Google News Icon Takip Et

ABD’li elektrikli kamyon üreticis Rivian (RIVN) bugün piyasa öncesi işlemlerde 35% ralli yaptı. Peki neden?

Rivian’daki bu yükseliş, otomobil sektörünün önde gelen isimlerinden birinin şirkete yönelik güven tazelemesinin ardından geldi: Volkswagen (VWAGY), Rivian’a toplam 5 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı. 

Şirket, söz konusu yatırıma ilk aşamada 1 milyar dolar ile başlayacağını, kalan 4 milyar doların da 2026 yılına kadar gerçekleştirileceğini söyledi. Otomobil üreticilerinin açıklamasına göre, 2025 ve 2026’da 1’er milyar dolarlık planların ardından 2026’da elektrik mimarisi ve yazılım teknolojisi oluşturmak için beklenen bir ortak girişimle ilgili 2 milyar dolarlık yatırım yapılacak. 

Rivian CEO’su ve kurucusu RJ Scaringe, dün bir yatırımcı görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, anlaşmanın Rivian’a nakit akışı pozitif olma yolculuğunda yardımcı olacağını söyledi.

Sermayenin, şirketi 2026’dan itibaren Illinois, Normal’deki fabrikasında daha küçük R2 SUV’larının üretimini artırmanın yanı sıra, Rivian’ın bu yılın başlarında inşaatına ara verdiği Georgia’daki bir fabrikada orta boy elektrikli araç platformunun üretimine taşımasının beklendiğini belirtti. Scaringe’ye göre Volkswagen’in Rivian’ın elektrik mimarisini ve yazılım yığınını on yılın ikinci yarısından itibaren araçlar için kullanması bekleniyor. 

Volkswagen, Kaliforniya merkezli şirkete yatırım yapan ikinci geleneksel otomobil üreticisi olacak. Rivian, 2021 yılında halka açıldığında Ford Motor (F), Amazon (AMZN) ile birlikte şirketin yaklaşık 12% ile en büyük hissedarları arasındaydı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC