Borsa Haberleri

Rivian Hisseleri Yükselmeye Hazır!

September 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Rivian Hisseleri Yükselmeye Hazır!

Banka ve varlık yönetim firması olarak hizmet veren Truist’e göre, yükselmeye hazırlanan elektrikli araç üreticisi Rivian (RIVN)’ın hisselerini almak için iyi bir zaman. Çarşamba günü firma, şirketin hisseleri için “AL” notu verdi ve 65 dolarlık fiyat hedefi belirledi. Bu hedef, hisselerin mevcut seviyesinden 85% yükselme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Buna karşın Rivian hisseleri, yılın başından çarşamba günü gerçekleşen kapanışa kadar yaklaşık 66% değer kaybetti. 

Truist’e göre şirket, ilk araçlarını teslim etmeye yeni başlamış olsa da son 10 yılını stratejik konumunu geliştirerek, sermayesini artırarak ve dikey entegre ekosistemini inşa ederek geçirdi. Endüstri 4.0’la birlikte ilgi gören dikey entegrasyon, tedarik zincirinin farklı aşamalarına hizmet veren şirketlerin bir araya geldiği yönetim modelini ifade eder. Elektrikli araç üreticisinin batarya ve yazılım hizmeti veren şirketlerle birleşmesi bunun bir örneğidir. 

Rivian’ı Emsallerinden Ayıran Yönleri Nelerdir?

Analist Jordan Levy’nin Rivian (RIVN) için olumlu olarak gördüğü birkaç önemli husus var. Birincisi, firmanın faaliyetleri göz ardı edilemeyecek liderlik ekibi. Levy, “Rivian CEO’su RJ Scaringe, şirketin geniş iş segmenti yelpazesini kapsayan uzmanlığa sahip ekibi bir araya getirirken firmayı âdeta sıfırdan inşa etti.” dedi. 

Ayrıca analist, şirketin rakiplerinden ayrılmasında dikey entegrasyonun ve ürün farklılaştırma çalışmalarının da payı olduğunu söyledi. Konuya ilişkin, “Araçlarındaki yazılım ve elektroniğe dair tüm aşamaların kontrolünü elinde bulundurmak, Rivian’ın iş modelinin özüdür. Bu yaklaşımın şirketin yinelenen gelir akışının büyümesinde paha biçilemez bir değere sahip olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Levy’e göre şirketin sunmuş olduğu ürünlerde de onu emsallerinden ayıran ve daha avantajlı konuma getiren noktalar var: “Tüketiciler açısından bu, sürüş modları ve diğer eğlenceli özellikleri ifade ediyor. Ticari açıdan ise şirketin sistemleri aracılığıyla kusursuz entegrasyon, filo izleme ve analizini.”

Rivian ile Amazon Arasında Stratejik Bir Ortaklık Var!

Rivian (RIVN), Amazon (AMZN)’la kurmuş olduğu güçlü ortaklıkla elektrikli araç pazarında rekabet ettiği diğer isimlere karşı kayda değer bir avantajı elinde bulunduruyor. Analist Jordan Levy konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada şu sözlere yer verdi: “Amazon’un 2030’a kadar 100.000 elektrikli teslimat aracı alması bekleniyor. Bu ilk satın alımın Rivian’ın ticari segmentinde istikrarlı bir büyüme sağladığını ve diğer filo sahiplerinden gelen talebi artırdığını görüyoruz.

Rivian Hisseleri Yükselmeye Hazır!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı