Borsa Haberleri

Rivian Hisseleri Neden Yükseliyor?

Kasım 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Rivian Hisseleri Neden Yükseliyor?

Rivian Automotive (RIVN), üçüncü çeyrek gelirine ilişkin olarak Wall Street tahminlerini tutturamasa da elektrikli araç üreticisinin beklenenden daha düşük zarar oranı ve oldukça yüksek sayıda ön sipariş açıklamasının ardından şirket hisseleri kapanış sonrası piyasada artış kaydetti ve yıllık üretim öngörüsünü tekrar doğruladı.

● Şirket, küçük ölçekli R2 araç grubunun üretimine daha önce duyurulan tarihten bir yıl sonra yani 2026 yılında, Rivian’ın planlanan 5 milyar dolarlık Gürcistan tesisinde başlanacağını açıkladı.

RIVN, üçüncü çeyreği 13,8 milyar dolar nakit kazançla tamamladı. Bu rakam, ikinci çeyrek sonunda 14,9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Rivian çarşamba günü geç saatlerde yapılan SEC başvurusunda, “2025 yılında elimizdeki nakitle operasyonlarımızı fonlayabileceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

● Kapanış sonrası işlemlerde hisseler değişken bir seyir izledi. Normal işlem seansında yaklaşık 12% düşen hisseler sonrasında 7% artış kaydetti.

● 30 Eylül itibarıyla sona eren üçüncü çeyrekte 7.363 adet araç teslimatı yaptı. Bir önceki çeyrekte bu rakam 4.467 adet olarak gerçekleşmişti.

● Dokuz aylık döneme ait üretim adedi yaklaşık 14 bin. Rivian, Illinois Normal tesisinde ikinci bir vardiya uygulanacağını açıklamıştı.

● Analistlerin 551,6 milyon dolarlık beklentisine karşılık çeyrek dönem kazancı 536 milyon dolar oldu.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti