Borsa Haberleri

Rivian Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor

August 12, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Rivian Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor

Elektrikli araç üreticisi Rivian (RIVN), geride bıraktığımız çeyrekte beklenenden daha yüksek bir zarar açıkladı ancak tüm yıl için üretim tahminlerini korudu. Yatırımcılara verilen bu haberin ardından şirketin hisselerinde hareketlenmeler yaşandı. Şirket, ikinci çeyrek için 364 milyon dolarlık satıştan yaklaşık 1,62 dolarlık hisse başına düzeltilmiş zarar bildirdi. Wall Street tahminlerinde bu rakamların sırasıyla 336 milyon dolar ve 1,61 dolar olması bekleniyordu. Opsiyon piyasaları, şirketin hisselerinde cuma günü oynaklık bekleyen yatırımcılara aşağı veya yukarı hareket olabileceğini söyledi. Sektörü etkisi altına alan tedarik zinciri sıkıntılarıyla mücadele etmek zorunda kalan Rivian, tüm yıl boyunca 25.000 araç teslimatı yapmayı hedefliyor. 

Rivian Hisseleri Yaklaşık %4 Düştü

Rivian, analist tahminlerine yakın olan ikinci çeyrek sonuçlarını duyurdu. Açıklanan rakamların ardından elektrikli kamyon üreticisinin hisselerinde yaklaşık 4%’lük bir düşüş meydana geldi. Ancak şirketin hisseleri perşembe seansını %4’ten fazla artışla kapattı. Bununla birlikte S&P 500 ve Dow Jones Sanayi Ortalaması gibi endekslerde günü çok az bir değişikle tamamladı. Söz konusu küçük çaplı değişimler, yatırımcılar tarafından endişeyle karşılanmadı.

Rivian, 2022’nin İlk Yarısında 5.700 Araç Teslim Etti

Elektrikli kamyon üreticisi, 2022 yılında 25.000 araç teslimatı yapmayı hedeflediğini duyurdu. Yılın ilk yarısında yalnızca 5.700 araç teslim eden şirketin bu hedefe ulaşmak için altı aylık süreçte yaklaşık 19.000 teslimat yapması gerekiyor. Bu süreçte şirket, sektörde hâkim olan yarı iletken eksikliği gibi tedarik kısıtlamalarının da üstesinden gelmek zorunda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rivian CEO’su Robert Scaringe, “Tedarik zinciri sorunlarını yönetmeye devam ederken, kaydettiğimiz ilerleme bizi cesaretlendiriyor.” dedi. Ayrıca sözlerine ürünlerine olan güçlü talebe önem verdiklerini de ekledi. 

Rivian Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı