Borsa Haberleri

Rivian Çok Mu Ucuzladı? Almalı Mı, Yoksa Satmalı Mı?

March 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Rivian Çok Mu Ucuzladı? Almalı Mı, Yoksa Satmalı Mı?

Borsada nakdi değerinin biraz altında işlem gören Rivian Automotive (RIVN) konusundaki tartışmalar devam ediyor.

● Morgan Stanley analisti Adam Jonas, şirketin yalnızca çeyrek dönemler boyunca değil yıllarca devam eden nakit sıkıntısını azaltabileceğini belirtti. Jonas ve ekibi Rivian (RIVN)’ın önümüzdeki 12 ay boyunca pozitif brüt kâr marjına ulaşmasının beklenmediğini düşünse de brüt kâr marjının kayda değer ölçüde artması bu yıl yatırımcılar açısından önem taşıyabilir.

● Yatırımcıların ayrıca, Rivian (RIVN) ve Amazon (AMZN) arasındaki ilişkiyi yeniden değerlendirdiği ve bu iki şirketin kamyonetlere ilişkin münhasırlık anlaşmasını sonlandırmak için görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Jonas, Amazon’a ek olarak, Rivian’ın büyüme kaydetmesini destekleyecek yeni bir stratejik veya ticari sponsora ihtiyaç olup olmadığını merak ediyor.

● Borsadaki yeni gelişmeler ve ekonomik zemin üzerinde değerlendirmeler yapan Morgan Stanley, Rivian (RIVN) için vermiş olduğu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu değiştirmedi.

● Jonas, “Hisse oldukça geniş bir risk/ödül asimetrisi (ayı piyasası 5 dolar, boğa piyasası 55 dolar) ortaya koyuyor olsa da şirketin farklılaştırılmış ürünleri, ölçeklenebilir nihai pazarları, maliyet düşürme potansiyeli, nakit dengesi ve değerlemesi nedeniyle zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

● Rivian’ın yatırımcı güvenini yeniden tesis etmek için başarılı bir yönetim ve planlama geçmişine sahip hale gelmesi birkaç çeyrek sürebilecek olsa da, Morgan Stanley’nin hâlihazırda Tesla (TSLA) dışında ABD’de takip ettiği hisseler arasında tavsiye ettiği tek elektrikli araç hissesi hâlâ Rivian (RIVN).

Rivian Çok Mu Ucuzladı? Almalı Mı, Yoksa Satmalı Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha