Rivian

Rivian Araçları, Tesla Şarj Adaptörlerini Kullanmaya Başlayacak

Rivian Araçları, Tesla Şarj Adaptörlerini Kullanmaya Başlayacak
Google News Icon Takip Et

Rivian (RIVN) araç sahipleri, artık elektrikli kamyon ve SUV’larını Tesla’nın (TSLA) Supercharger istasyonlarında şarj edebilecek. 

Rivian, gelecekteki elektrikli araçları için Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardını (NACS) benimseme planlarını açıklayan ilk otomobil üreticilerinden biriydi. Rivian, mevcut araç sahiplerine, tıpkı Ford’un (F) geçen ay yapmaya başladığı gibi, Tesla yapımı bir adaptörü ücretsiz olarak gönderecek.

The Verge’ün haberine göre adaptör, Rivian araç sahiplerinin Tesla’nın şarj fişini araçlarının portuna bağlamalarına olanak tanıyacak. Şirketin mevcut araç serisinde DC hızlı şarj için Kombine Şarj Sistemi (CCS) girişleri bulunuyor ancak Rivian, 2025’ten itibaren araçlarını NACS girişi araca doğal olarak yerleştirilmiş şekilde üreteceğini söyledi. 

Yakında piyasaya sürülecek R2, R3 ve R3X araçları fabrikada monte edilmiş NACS girişleriyle birlikte gelecek.

Rivian sahipleri, araçlarının bilgi-eğlence sistemi ve otomobil üreticisinin akıllı telefon uygulaması aracılığıyla Supercharger’ları bulabiliyor. Sistem, araç bağlanır bağlanmaz şarjın otomatik olarak başladığı Tak ve Şarj standardına izin veriyor. Ödeme de Rivian’ın uygulaması üzerinden yapılabiliyor, yani müşterilerin şarj ücretini ödemek için Tesla uygulamasını indirmeleri gerekmiyor.

Tesla Supercharger’lar yıllarca Tesla araç sahiplerine özeldi. Aslında bu, Tesla’nın ana satış noktalarından biriydi: tutarlı, özel ve bol miktarda EV şarjı. 

Ancak sonunda şirket, önce Avrupa’da ve ardından Biden yönetiminin Bipartisan Altyapı Yasası’nda elektrikli araç şarjı için 7,5 milyar doların bir kısmından yararlanmanın bir ön koşul olacağını söylemesinin ardından, ABD’de Tesla olmayan araçlara da erişim sunmaya başladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Verge