Rivian

Rivian, 827 Milyon Dolar Teşvik Kazandı

May 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Rivian, 827 Milyon Dolar Teşvik Kazandı

Rivian Automotive (RIVN) Normal tesisindeki faaliyetlerini genişletmek için Illinois Eyaleti’nden 827 milyon dolarlık bir teşvik paketi aldığını açıkladı.

Kaliforniya merkezli şirketin hisseleri, çarşamba günkü kapanış itibariyle bu yılki değerinin 60%’ından fazlasını kaybettikten sonra söz konusu gelişmeyle yeniden yükseldi. 

Şirket, Rivian’ın en büyük yatırımcısı Amazon (AMZN) için elektrikli teslimat kamyonetlerini de ürettiği Illinois fabrikasının yılda 150 bin araç üretebileceğini söyledi.

Rivian, mart ayında tanıtılan ve Tesla’nın (TSLA) Model Y’sine rakip olacak daha ucuz orta boy SUV R2 modelini de bu tesiste üretecek. R2’nin de eklenmesiyle Rivian, yıllık toplam 215 bin araç kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Şirket, Illinois eyaletinden gelen fonların fabrikanın genişletilmesi, kamu altyapısının iyileştirilmesi ve işgücü için iş eğitimi programları için harcanacağını söyledi. Teşvik paketi Rivian’ın geçen yılın sonunda 7,86 milyar dolar olan nakit ve nakit benzerleri bakiyesine katkıda bulunacak.

Bu yılın başlarında Rivian, Georgia tesisinin hemen dışındaki ikinci bir tesise yapılacak ek yatırımla 2024 yılında yaklaşık 1,75 milyar dolarlık sermaye harcaması yapmayı beklediğini söylemişti ancak o zamandan beri tesisin inşaatına ara verdi.

Rivian, Georgia’da inşaatın daha sonra yeniden başlayacağını çünkü bu sahanın “uzun vadeli stratejisinin son derece önemli bir parçası olmaya devam ettiğini” söyledi.

Rivian, 827 Milyon Dolar Teşvik Kazandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters