Borsa Haberleri

Riski Yüksek Olsa da Boeing Hisseleri Uçuşa Geçebilir!

June 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Riski Yüksek Olsa da Boeing Hisseleri Uçuşa Geçebilir!

Kilit noktalar:

  • Havayolu şirketlerinin; artan enflasyon endişeleri, personel sıkıntısı ve COVID-19’un yaralarını hâlâ sarmaya çalışmasıyla yüzü bir türlü gülmedi.
  • Boeing (BA) hisseleri yılbaşından bu yana 34% değer kaybetti.
  • Citi analisti Charles Armitage ise yayınladığı son raporda, satın almanın hâlâ çok riskli olduğunu söylese de aynı zamanda bu durumun bir yatırım fırsatı olabileceğini de belirtti.
  • Analiste göre Boeing (BA) hisseleri 56% yükseliş gösterebilir

Armitage, perşembe günü yayınladığı bir raporda; Boeing’e yönelik notunu “NÖTR”den “AL”a yükseltti fakat satın alma riskinin hâlâ yüksek olduğunu da belirti. 

Boeing hisseleri 2022 yılından bu yana yaklaşık 34% değer kaybetti. Citi analisti de bu yüksek düşüşün normal kabul edilebilmesi için şirketin 737 MAX, 777X ve 787 uçuş programlarının epey kötü gitmesi gerektiğini vurguladı. Henüz böyle bir şey söz konusu olmadığı için de analistler hisse alım riskini bunun gerçekleşmesine bağlıyor. Risk/ödül denkleminin de şu an için yatırımcılar lehine olduğunu düşünüyor. 

  • 💡 Bir ipucu: Risk/ödül oranı, bir yatırımcının bir yatırımda riske attığı her dolar için kazanabileceği olası ödülü gösterir.

Analistin yayınladığı raporda; “Piyasanın ticari uçak programlarının görünümü konusunda giderek daha fazla endişe duyması nedeniyle Boeing’in yatırımcılara önemli bir değer sunabileceğine inanıyoruz. Makul seviyelerde kârlılık ve pazar payına ulaşılıp ulaşılmayacağına dair soruların olduğunu kabul etsek de bunun, potansiyel olarak değerli bir yatırım fırsatının kaçırılmaması gerektiğini de düşünüyoruz.” dedi.

Armitage, hisseye yönelik hedef fiyat tahminini ise 209 dolar olarak belirtti. Bu rakam, Boeing hisselerinin 15 Haziran Çarşamba günkü kapanış fiyatından (133,72 dolar) tahmini 56% fazla. Citi’nin önceki hedef fiyat tahmininin 219 dolar olduğunu da bir not olarak düşmek gerek. 

👀 Fakat Risk Hâlâ Yüksek

Ancak yatırımcılar için riskler devam ediyor. Uçak hatlarından ikisi -737 MAX ve 777X- Citi’nin üretim ve kârlılık açısından olumsuz görüşüne denk düşerse, analistler hisse fiyatının 116 dolara gerileyebileceğini düşünüyor.
Analistler; “Bize göre, mevcut hisse fiyatını haklı çıkarmak için her iki programın da kötü gitmesi gerekecek. Fakat şu an öyle görünmüyor. Bu nedenle riskin/ödülün yatırımcıların lehine olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Riski Yüksek Olsa da Boeing Hisseleri Uçuşa Geçebilir!

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı