Fon Analiz

Riski Yüksek, Kaybı Az Olan Fonlar

May 9, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Riski Yüksek, Kaybı Az Olan Fonlar

Yatırım yaparken amaç en risksiz şekilde en yüksek getiriyi sağlamak olsa da çoğu zaman yüksek getiri için yüksek risk almamız gerekir. Riski yüksek yatırım araçları kazanç olarak her zaman daha yüksek bir getiri vaadi sunar ancak işlerin iyi gitmediği noktada zararımız da buna paralel şekilde gerçekleşir.  

O yüzden yatırımcılar için riski doğru yönetmek hayati bir önem taşır. Bu yazımızda risk değeri 7 olan ve yılbaşından beri negatif getirili gün oranı en düşük olan ilk 10 hisse senedi fonuna ve getiri oranlarına bakacağız.  

Hazırsan başlayalım…

ZJL Fonu

Ziraat Portföy BİST 100 dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu (ZJL), yılbaşında bu yana yatırımcılarına 172,7%’lik bir getiri oranı sundu.  Bu dönemde fonun negatif getirili gün oranı 32,03% olarak kaydedildi.

IDH Fonu

İş Portföy BİST 100 Dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu (IDH), fonun yılbaşından bu yana negatif getirili gün oranı 34,3% olurken, fon bu dönemde yatırımcılarına 223,4%’lik bir getiri oranı sunmayı başardı.

ICZ Fonu

Ak Portföy Teknoloji Şirketleri Hisse Senedi Fonu (ICZ) ise söz konusu dönemde 251,4%’lik bir getiri oranıyla öne çıkarken, fonun bu dönemdeki negatif getirili gün oranı 35,9% olarak kayıtlara geçti.

OPI Fonu

Osmanlı Portföy İkinci Hisse Senedi Fonu’na (OPI) baktığımızda son bir yıllık getirisi 147,7% olarak karşımıza çıkıyor. Fonun yılbaşında bu yana negatif getirili gün oranı da 37,5% seviyesinde.

TTE Fonu

İş Portföy BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonu (TTE), ise yılbaşından bu yana 248,7%’lik bir getiri oranı elde ederken, fonun negatif getirili gün oranı 38,2% düzeyinde.

YHZ Fonu

Yapı Kredi Portföy BİST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonu (YHZ), negatif getirili gün oranı 38,2% seviyesinde yer alırken, fonun yılbaşından beri getiri oranı da 237,3% olarak kaydedildi.

DHJ Fonu

Deniz Portföy Teknoloji Şirketleri Hisse Senedi Fonu (DHJ), yılbaşında beri yatırımcısına 179,8%’lik bir kazanç sağladı. Fonun negatif getirili gün oranı da bu dönemde 39,06% olarak kaydedildi. 

OPH Fonu

Osmanlı Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu’nun (OPH) negatif getirili gün oranı 39,4% olarak karşımıza çıkıyor. Fonun yılbaşından beri artış oranı da 146,6% seviyesinde.

YAY Fonu

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY), 39,8%’lik bir negatif getiri gün oranına sahipken, fonun yılbaşında bu yana kazancı 130,1% olarak karşımıza çıkıyor.

EC2 Fonu

Global Md Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu’nun (EC2) yılbaşından bu yana kazancı 181,8% seviyesinde yer alırken, fonun negatif getirili gün oranı da 40,2% seviyesinde. 

Dipnot: Yukarıdaki veriler 2 Ocak 2024 ve 9 Mayıs 2024 arasını kapsamaktadır.

Fon Risk Değeri Nedir?

Fon risk değeri, bir fonun yatırımcısına, fonun risk ve getiri potansiyeli hakkında bilgi vermek için kullanılan bir ölçüt oranıdır. Fonların risk değerleri, fonun türüne ve buna bağlı olarak da bünyelerindeki yatırım araçlarının riskine göre değişiklik gösterir. Fon risk değeri 1 ila 7 arasında gerçekleşir ve 1’den 7’ye kadar her oran risk oranının arttığına işaret eder.

Negatif Getirili Gün Oranı Nedir?

Negatif getirili gün oranı, seçilen periyota ait dönemde, fonun negatif getiri elde ettiği günün, söz konusu zaman içerisindeki toplam gün sayısı içerisindeki oranını ifade eder. 

Riski Yüksek, Kaybı Az Olan Fonlar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fonbul