Ekonomi ve Finans Haberleri

Richmond FED Başkanı: Yeni Bir Enflasyon Hedefi Güveni Zedeyelebilir

Richmond FED Başkanı: Yeni Bir Enflasyon Hedefi Güveni Zedeyelebilir
Google News Icon Takip Et

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, ABD merkez bankasının 2%’lik enflasyon hedefini, bu hedefe ulaşmadan önce değiştirmesi halinde güvenilirliğini kaybedebileceğini söyledi.

Barkin dün Virginia’da Pittsylvania County Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada “2% asla ulaşamayacağımız, sihirli bir tek boynuzlu at değil.” dedi.

Richmond FED Başkanı: Yeni Bir Enflasyon Hedefi Güveni Zedeyelebilir

FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları endeksi, haziran ayında bir önceki yıla göre 3% artarak iki yıldan uzun bir sürenin en küçük artışını kaydetti. 

Bu oran, FED yetkililerinin uzun bir süredir en agresif politika sıkılaşma kampanyasını başlattığı geçen yılki 7%’lik orandan çok daha düşük.

Bazı önde gelen ekonomistler, FED de dahil olmak üzere merkez bankalarına daha yüksek bir enflasyon hedefini değerlendirmeleri çağrısında bulunmuştu.

Uluslararası Para Fonu’nun eski baş ekonomisti ve şu anda Washington’daki Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde çalışan Olivier Blanchard, geçen yıl merkez bankacılarının enflasyon 3%’e düştüğünde politikayı sıkılaştırmayı bırakmaları ve bunu yeni hedef olarak belirlemeleri gerektiğini söylemişti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg