Borsa Yorumları

Resesyona Dirençli 6 Büyüme Hissesi

September 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Resesyona Dirençli 6 Büyüme Hissesi

Esasen “defansif” hisseler satın almak, yatırımcıların portföylerini olası bir durgunluğa karşı korur ancak bu, genellikle daha küçük kazançları kabul etmek anlamına da gelir. 

İyi haber şu ki; Morgan Stanley hisse stratejistleri, oldukça yüksek büyüme sunan defansif isimler belirlemiş. Bu da yatırımcıların bir yandan kendilerini resesyon gibi makroekonomik koşullara karşı korurken bir yandan da yüksek getiri elde edebilecekleri anlamına geliyor. 

📊 Bu önemli bir strateji çünkü ister inan ister inanma, resesyon mevcut piyasa için hâlâ bir risk olmaya devam ediyor. Wall Street’teki pek çok kişi bu yıl bir resesyonun muhtemel olduğunu düşünüyordu çünkü FED, ekonomik talebi kısarak enflasyonu düşürmeyi amaçlayan faiz artışlarının çoğunu zaten uygulamıştı. 

Ancak talep nispeten iyi seyretti. Yüksek faiz oranlarının ekonomi üzerindeki gecikmeli etkisi göz önüne alındığında, ekonomik büyüme yavaşlamaya devam edebilir ve gelecek yıl bir resesyon gelebilir.

Bu da bazı yatırımcıların korunma arayışına girmek istemesinin nedenlerinden biri. Defansif hisseler, geleneksel olarak piyasanın geneline göre daha az volatildir. 

Bu noktada Morgan Stanley’in en büyük 1.000 piyasa değerine sahip şirketlerden oluşan hisse incelemesi devreye giriyor. Analistler, son 252 gün içinde ortalamanın altında volatiliteye sahip hisseleri seçmiş. 

Listeye giren hisseler, bankanın istatistiksel modeli tarafından “büyüme hissesi” olarak sınıflandırılıyor ve Morgan Stanley analistlerinden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna sahip. 

Listedeki isimler ise şöyle:

  • Apple (AAPL)
  • Boston Scientific (BSX)
  • Costco Wholesale (COST)
  • Monster Beverage (MNST)
  • UnitedHealth Group (UNH)
  • Colgate-Palmolive (CL)

💊 Sağlık sigortası, para sıkışık olduğunda insanların bütçelerinden çıkardıkları bir şey değil ve bu, UnitedHealth Group için oldukça avantajlı bir durum. Ayrıca analistler, şirketin her yıl bir milyona yakın yeni Medicare avantajı üyesi kazanması nedeniyle, 2023’ten sonraki üç yıl için yıllık yaklaşık 8%’lik satış büyümesi ve 2026’da 463 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. 

Çok pahalı olmadığı için kârlılıktaki büyüme analistlere göre UnitedHealth hisselerinde yukarı yönlü bir performans görülmesine neden olabilir. Hisseler, gelecek yıl için hisse başına kâr tahminlerinin yaklaşık 18,7 katından işlem görüyor, bu da S&P 500’nin 18 katının sadece bir miktar üzerinde. 

🧼 Morgan Stanley listesinde dikkat çeken bir diğer isim de Colgate-Palmolive. Tüketiciler bütçelerine dikkat ederken kişisel hijyeni ihmal etmiyor ve bu sebeple analistler, şirket satışlarının yıllık 4%’ün biraz üzerinde büyüyerek 2026’da 21,9 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. 

Şirket, kısa süre önce yakın vadede küçük fiyat artışları açıkladı ancak gelirin nihayetinde daha yüksek satış hacimlerinden büyümesini bekliyor. Yönetim ayrıca ileriye dönük olarak maliyetlerin azaltılacağını belirtti ve analistler işletme marjlarının pandemi öncesi seviyelere yükselmesini bekliyor. 

Bu da önümüzdeki üç yıl boyunca hisse başına kârın yıllık yaklaşık 8% artarak 2026’da 3,99 dolara ulaşmasını sağlayabilir. Hisse ileriye dönük kârın 21 katı gibi pahalı bir değerden işlem görüyor ancak ekonomiyi bir resesyon vurursa ve yatırımcılar tüketici temelli isimlere yığılırsa bu değerlemede kalabilir.

Resesyona Dirençli 6 Büyüme Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s