Borsa Yorumları

Resesyon İhtimalinde Güçlü Durabilecek Yazılım Hisseleri!

October 18, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Resesyon İhtimalinde Güçlü Durabilecek Yazılım Hisseleri!

Goldman Sachs, bu yıl önemli darbeler alan yazılım hisseleri arasında ekonomik gerilemeye dayanabilecek bazı isimler olduğunu düşünüyor. 

Yazılım hisselerinin yer aldığı iShares Expanded Tech-Software ETF’si yılın başından bu yana 36%’dan fazla düştü. Hatta pazartesi itibarıyla, 52 haftanın en yüksek seviyesinin 40%’tan daha da altında işlem gördü. ETF’yi oluşturan 118 hisseden 42’si, bu yıl en az 50% değer kaybetti ve 78’i 52 haftanın en yüksek seviyelerinin altında işlem görüyor. 

Bu kayıplar, FED’in neredeyse 40 yıldır eşine rastlanmamış enflasyonist baskılarla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmesinden kaynaklanıyor. Federal Rezerv, bu yıl 5 kez faiz oranlarını artırdı ve federal fon oranını 3% ila 3,25% aralığına getirdi. 

Tüm bunlara rağmen Goldman Sachs’ten Kash Rangan, ekonomideki sert inişe karşı dirençli olabilecek bazı yazılım hisselerini tespit etti. Rangan, bu hisseleri seçerken; yüksek bilişim teknolojileri harcaması, rekabetin düşük olduğu yani yeterince nüfuz edilmemiş pazar ve yüksek işletme kaldıracı gibi kriterleri dikkate aldı. 

Goldman Sachs’in Seçtiği Yazılım Hisseleri!

Goldman Sachs’ten Kash Rangan, ekonomik gerileme ve ABD’deki olası bir resesyonda Microsoft (MSFT)’un sağlam durabileceğini söyledi. Teknoloji devi, bugüne kadar yaklaşık 30% düştü ve geçen kasım ayında 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana 32% geriledi. 

Ancak Rangan, Microsoft’un girişimleri ve kapsamlı ürün portföyünü içeren geniş faaliyet alanının şirkete avantaj kazandırdığını söyledi. Goldman, Microsoft’u “AL” olarak derecelendirdi ve cuma günkü kapanışa göre 44,4%’lük artışı temsilen 330 dolarlık fiyat hedefi belirledi.

Finansal yazılım alanında uzmanlaşan Intuit (INTU), vergi işindeki öngörülebilirliği ve müşterilerin şirketin ürünlerine yaptığı düzenli harcamaları ifade eden güçlü cüzdan payıyla Rangan’ın listesine girdi.  

INTU, bugüne kadar 38% düştü ve 52 haftanın en yüksek seviyesinden 44% geriledi. Goldman, cuma günü gerçekleşen kapanış değerinden 51% yükseleceğini düşündüğü hisse için “AL” notu verdi. 

Listeye giren bir diğer hisse ise Atlassian (TEAM) oldu. Rangan, şirketin üretkenliğe odaklanan iş akışından ve bilişim teknolojileri alanındaki gelişmelerden yararlanabileceğini söyledi. 

Goldman’ın 300 dolarlık fiyat hedefine göre TEAM, cuma günkü kapanış değerine kıyasla yaklaşık 59% yükselebilir. 

Resesyon İhtimalinde Güçlü Durabilecek Yazılım Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı