ABD Borsası Notları

Resesyon Endişeleri Son mu Buluyor?

Mart 14, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Resesyon Endişeleri Son mu Buluyor?

S&P500 şirketlerinin dördüncü çeyrek bilançoları sonrasında yaptığı açıklamalarda “resesyon” ifadesinin kullanımındaki azalış dikkat çekiyor.

Buna göre, bu çeyrekte resesyon ifadesine yer veren 47 kurum bulunuyor. Bu sayının son 5 yıllık (85) ve son 10 yıllık ortalamanın (61) altında bulunduğu, dolayısıyla resesyon endişelerinin artık gündemden düşmeye başladığı belirtilebilir.

Resesyon Endişeleri Son mu Buluyor?

Sektör bazında bakıldığında finansal sektörde 15, sanayi sektöründe 12 ve ham madde sektöründe 8 kere resesyondan bahsedilirken iletişim, enerji, sağlık ve kamu hizmetleri sektörlerinde hiç resesyon bahsinin geçmediği ifade edilebilir.

Buna ek olarak, bu çeyrekte 37 kere “yumuşak iniş” teriminin bahsinin geçmesi oldukça ilginç. Çünkü takip edilen “yumuşak iniş” terimi kullanımı son 3 yılın en yüksek seviyesinde. 

Bu durum, şirketlerin yumuşak inişten umutlu olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FactSet