Borsa Yorumları

Rekor Tazeleyen Dow’un Atağa Kalkmaya Hazırlanan Hisseleri

May 17, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Rekor Tazeleyen Dow’un Atağa Kalkmaya Hazırlanan Hisseleri

Mavi çipli Dow Jones, dün tarihinde ilk kez 40 bin puanlık kilometre taşı seviyesine ulaştı. Ancak fırsatlar bitmiş değil: Göstergeler, yatırımcıların endekste hâlâ ucuz büyüme fırsatları bulabileceğine işaret ediyor. 

Bu haftaki güçlü bilançolar, enflasyonun hafif de olsa soğuduğunu gösteren nisan ayı enflasyonuyla birlikte borsalara iyi bir destek sağladı. Faiz indirimi beklentileri, tüketici fiyatları verisinin açıklandığı çarşamba gününden itibaren piyasadaki boğa eğilimini destekleyerek ana ortalamaların yükselmesini sağladı. 

Rekor tazeleyen Dow, mayıs ayında şimdiye kadar 5,9% ve ocak ayından bu yana da 6,2% yükseldi. 

Dahası, endeks yatırımcılar için ucuz fırsatlar sunmaya devam ediyor. Biz de bu fırsatları bulmak için Dow’da ileriye dönük fiyat/kazanç oranı (F/K) beş yıllık ortalamanın altında olan ve Wall Street’in konsensüs hedef fiyatlarının en az 10% artış öngördüğü hisseleri taradık:

  • Amazon (AMZN)
  • Salesforce (CRM)
  • Chevron (CVX)
  • Walt Disney (DIS)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • McDonald’s (MCD)
  • Visa (V)
  • Verizon Communications (VZ)
  • Walmart (WMT)

🛒 E-ticaret devi Amazon şu anda listedeki en yüksek değer olmak üzere 42,9 F/K ile işlem görüyor. Ancak bu seviye, hâlâ 70,8 seviyesindeki beş yıllık F/K değerinin gözle görülür bir şekilde altında.

Analistler, hisselerin mevcut seviyelerinden yaklaşık 22% değer kazanacağını tahmin ediyor. Deutsche Bank, geçtiğimiz günlerde Amazon’un “atağa hazır” olduğunu söyleyerek hissenin “AL” notunu yineledi. 

İlk çeyrekte Dow’a dahil olan Amazon, ocak ayından beri 22%’nin üzerinde değer kazandı. 

🛢️ Chevron, geçmişe göre uygun seviyelerde işlem gören bir başka Dow üyesi. Hisseler şu anda 12,6 ileri F/K değerine sahipken, hissenin beş yıllık ortalama F/K değeri 17,8 seviyesinde. 

Chevron bu yıl şimdiye kadar 8,2% değer kazandı. Bu artış, Dow’un yılbaşından bugüne kadarki kazançlarını geride bırakırken, S&P 500 enerji sektörünün 11,9%’luk yükselişinin gerisinde kalıyor. Ancak hisse üzerindeki konsensüs hedef fiyat, CVX’in çarşamba günkü kapanışa göre 14,2% daha yükselebileceğine işaret ediyor. 

Petrol devinin ilk çeyrek bilançosu beklentileri aşmasına rağmen, rafineriler ve uluslararası gaz işindeki olumsuzluklar nedeniyle kârı yıllık bazda azaldı. Şirket şu anda Exxon (XOM) ile Hess’in (HES) Guyana’daki petrol varlıkları konusunda 2025 yılına kadar uzanabilecek bir anlaşmazlık içinde. 

💳 2024 yılında 8% yükselen Visa, ortalama analist hedef fiyatına göre 10% daha yükselmeye hazırlanıyor. Hissenin ileri F/K’sı şu an 27,6 seviyesinde ve beş yıllık ortalaması olan 32,1’nin biraz altında. 

Piper Sandler, bu haftanın başlarında Visa’nın ölçeği, “kopyalanması zor ağı” ve sürdürülebilir seküler büyüme hikayesine atıfta bulunarak hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla izlemeye başladı. 

🛍️ Walmart hisseleri, dün son 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaşmış olabilir ancak hisse tarihi seviyelerine kıyasla hâlâ ucuz işlem görüyor. Hisseler, beş yıllık ortalama 28,2 F/K oranına göre şu an 25,3 ileri F/K oranıyla işlem görüyor. 

Perakende devi, mali yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosunun hem üst hem de alt satırlarında başarılı olurken Walmart yönetimi, e-ticaret segmentindeki büyümeye ve yüksek gelirli müşterilerle elde edilen kazanımların altını çizdi.

Başarılı bilançosunun ardından D.A. Davidson, Walmart’ı “sınıfının en iyisi” olarak nitelendirdi ve hissenin “AL” notunu yineledi. 

Hisse, bugüne kadar 20,5% ve son 12 ayda da 26,9% değer kazandı. 

Rekor Tazeleyen Dow’un Atağa Kalkmaya Hazırlanan Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC