Borsa Yorumları

Rekabet Kızışıyor! Alphabet mi Microsoft mu?

January 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Rekabet Kızışıyor! Alphabet mi Microsoft mu?

Microsoft (MSFT) tarafından desteklenen ChatGPT’nin lansmanı internette çalkantılara neden oldu. Sohbet robotunun gördüğü rağbetin farkında olan yatırımcılar, Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) açısından bunun ne ifade ettiğini merak ediyor.

Analistler bu platformun, Google’ın mali kaynağı olan arama motoru segmenti için bir tehdit olabileceğini söylüyor. San Francisco merkezli OpenAI tarafından geliştirilmiş olan ChatGPT, sorulara cevap verebilme ve metin üretebilme yeteneğine sahip bir yapay zeka sohbet robotu.

Alphabet ve Microsoft bulut segmentinde rekabet halindeler. Her iki hisse de geçen yıl iyi performans gösteremedi. Microsoft 20%’den fazla düşüş yaşarken, Alphabet 30%’un üzerinde değer kaybetti.

Microsoft (MSFT)

D.A. Davidson kıdemli yazılım analisti Gil Luria  17 Ocak tarihli bir raporda, Microsoft hissedarları için, ChatGPT ve Microsoft’un bulut segmenti Azure’nin, ChatGPT kullanımından oluşan bilişim talebi pastasından “büyük bir dilim” kapmaya hazır olması gibi bazı olumlu göstergeler olduğunu belirtti.

Luria, “Hissenin cari seviyelerde alıcılar için cazip yükseliş vadettiğine inanıyoruz.

Microsoft’un ChatGPT’yi (ve dahası GPT-3.5 dil modelini) Bing’e dahil etme olasılığı ile ilgili olarak, şirketin Google’ın hakimiyetine son vermek için on yılda bir görülebilecek bir fırsat yakaladığına ve kullanıcıların arama ihtiyaçlarında ilk tercih haline gelecek bir Bing aracı çıkaracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Analist Microsoft için 270 dolarlık, başka bir ifadeyle cari fiyatının yaklaşık 15% üstünde bir fiyat hedefi belirledi.

Alphinity Investment Management fon yöneticisi Trent Masters CNBC Pro’ya verdiği demeçte, her iki teknoloji devinin de “çok güçlü” temel iş yapısına sahip olduğunu ancak kendisinin kısa ve orta vadede Microsoft için daha iyimser olduğunu söyledi.

Masters, “Üretkenlik araçlarının pazar konumlanması açısından MSFT neredeyse rakipsiz. Buna ‘Cloud with Azure’ platformundaki lider pozisyonunu da eklerseniz çok güçlü bir iş yapılanması görürsünüz” dedi.

FactSet verilerine göre, hisseyi takip eden analistlerin 91%’i hisseyi “AL” notuyla derecelendirdi ve ortalama 21%’in üzerinde bir yükseliş öngördü.

Alphabet (GOOGL)

Masters, Alphabet’in önümüzdeki yıl Microsoft’un gerisinde kalacağını tahmin ediyor.

Fon yöneticisi, “Google için düş kırıklığı olan şey iş kolunu bugüne kadar reklam modelinin ötesine geçirememiş olması. Veri ve yapay zeka avantajlarına rağmen bu yetenekleri kullanarak diğer alanlardan para kazanma konusunda geç kalmaya devam ediyorlar” dedi.

Varlık yönetim kuruluşu Navellier & Associates yatırım kurulu başkanı Louis Navellier benzer yorumlarda bulunarak, Alphabet’in reklam modelinin “can çekişmekte” olduğunu söyledi. 

CNBC Pro’ya demeç veren yönetici, “Sonuç olarak Google’ın kârlılığını artırmasının anahtarı bulut platformu. AWS federal hükümetin bulut geçişinde baskın hale geldikten sonra, federal hükümetin bulut ihalesini Google’a vermiş olması cesaret verici” ifadelerini kullandı.

Ensemble Capital yatırım kurulu başkanı Sean Stannard-Stockton ise Alphabet konusunda daha iyimser. Şirket beklenenden daha düşük bir gelir artışı sağlamasına rağmen, kâr marjlarının rekor seviyelere yakın seyrettiğini belirtti.

Yönetici, ocak ayı başlarında CNBC’ye gönderdiği bir yazıda, “Elde ettikleri güçlü nakit akışına ve bilançolarındaki 140 milyar dolar nakde bakarak Google’ın cari ekonomik bozulmanın ötesine geçebileceğinden hiç kuşku duymuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca ChatGPT’yi ve bu platformun Microsoft’un Bing’i ile birleşme olasılığının Google Arama için oluşturduğu tehdit potansiyelini takip ettiğini belirtti. “Ancak yapay zeka sohbet robotlarının Google Arama’ya alternatif hale gelmesinin söz konusu olduğunu düşünmüyoruz” diye ekledi.

FactSet verilerine göre, hisseyi takip eden analistlerin 92%’si hisseyi “AL” notuyla derecelendirdi ve ortalama 35%’in üzerinde bir yükseliş öngördü.

Rekabet Kızışıyor! Alphabet mi Microsoft mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC