Borsa Haberleri

Redstone Dönemi Sona Eriyor: Paramount ve Skydance Birleşecek

Redstone Dönemi Sona Eriyor: Paramount ve Skydance Birleşecek
Google News Icon Takip Et

Paramount Global (PARA), yönetim kurulunun Skydance Media’nın satın alma teklifini oybirliğiyle onayladığını açıklayarak anlaşmayla ilgili aylardır süren spekülasyonlara son verdi ve stüdyo için yeni bir yolun açıldığını söyledi.

Paramount’un A sınıfı hissedarları hisse başına nakit veya hisse senedi olarak 23 dolar, Paramount’un B sınıfı hissedarları da hisse başına 15 dolar alacak. Halka açık hissedarlar için anlaşmadaki toplam nakit bedeli 4,5 milyar dolar olurken, genel anlaşmanın değeri 8 milyar doların üzerinde olacak.

Anlaşmanın tamamı, Ellison Ailesi ve Redbird Capital’den oluşan bir grubun Paramount’a yapacağı 4,2 milyar dolarlık yatırımı ve New Paramount adı verilen birleşik kuruluş için 1,5 milyar dolarlık ana sermayeyi içerecek.

Skydance anlaşmadan sonra New Paramount’un tedavüldeki hisselerinin yaklaşık 70%’ine sahip olacak. Anlaşma, Skydance’ın National Amusements’ın Paramount’taki çoğunluk hissesini satın almasını sağlayacak ve Skydance’a Paramount’un stüdyo varlıklarına, yayın hizmeti Paramount+’a ve Nickelodeon, MTV ve Comedy Central gibi kanallara erişim hakkı verecek.

Ayrıca anlaşmayı denetlemek üzere bu yılın başlarında oluşturulan Paramount yönetim kurulunun özel bir komitesinden de anlaşmaya onay çıkarken, yeni oluşuma Skydance’den David Ellison başkan ve CEO, eski NBC Universal CEO’su Jeff Shell ise başkan olarak liderlik edecek.

🌄 Bir Dönemin Sonu

Anlaşma, babası ve merhum aile reisi Sumner Redstone’un ailenin arabalı sinema zincirini Paramount Pictures, CBS yayın ağı ve kablolu televizyon ağları Comedy Central, Nickelodeon ve MTV’yi içeren bir medya imparatorluğuna dönüştürdüğü Shari Redstone için bir dönemin sonunu temsil ediyor.

Oracle’ın (ORCL) kurucularından Larry Ellison’ın oğlu olan David Ellison, video akışı devrimiyle altüst olan eğlence sektöründe ilerlerken, dağ gibi zorlukları olan bir medya şirketini devralıyor.

Paramount, geleneksel televizyon işinin Paramount+ yayın hizmetinin kâra geçebileceğinden daha hızlı aşınması nedeniyle 2019’un sonlarından bu yana yaklaşık 17 milyar dolar değer kaybetti.

Yönetici odalarında da gerginlik yaşandı. Şirketin CEO’su Bob Bakish, Skydance anlaşması konusunda Redstone ile çatıştıktan sonra nisan ayında görevden alındı. 

💼 İşten Çıkarmalar Devam Edecek

Öte yandan şirketin eş CEO’larına göre Paramount Global, Skydance Media ile birleşmesi tamamlanana kadar işgücünü azaltmaya devam edecek.

Reuters’ın görüntülediği şirket içi bir nota göre eş CEO’lar Brian Robbins, George Cheeks ve Chris McCarthy notta, Paramount’un bazı varlıklarını da elden çıkarmaya çalışacağını söyledi:

İşlem tamamlanana kadar her zamanki gibi işimize devam edeceğiz – bağımsız bir şirket olarak faaliyet göstermeye ve ana hatlarını çizdiğimiz stratejik planla ilerlemeyi sürdüreceğiz.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing, Reuters