Borsa Haberleri

Reddit’in Borsadaki İlk Günü Nasıl Geçti?

Mart 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Reddit’in Borsadaki İlk Günü Nasıl Geçti?

Sosyal medya platformu Reddit (RDDT), dün halka arzının ardından NYSE’de işlem görmeye başladı. Şirketin hisseleri, New York’taki ilk işlem gününü 48% artışla tamamlayarak, yatırımcıların gelecek vaat eden ancak zarar eden şirketlerin ilk halka arzlarına yönelik iştahının geri dönebileceğinin sinyalini verdi. Reddit, piyasa öncesi işlemlerde ise 2% geriledi. 

2005’te faaliyete geçtiğinden bu yana kâr etmekte zorlanan Reddit, içeriğini yapay zekâ programları için eğitim alanı olarak konumlandırarak yatırımcıları cezbetmeye başladı. Hatta Reddit, geçtiğimiz haftalarda Google (GOOGL) ile yılda yaklaşık 60 milyon dolar değerinde  bir veri lisanslama anlaşması yamıştı.

Reddit, gelirinin büyük çoğunluğunu hâlâ reklamlardan elde ediyor olsa da halka arz pazarlama tanıtımında yapay zekâyı bir büyüme alanı olarak lanse etti. Ayrıca geçen hafta ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun yapay zekâ veri lisans anlaşmalarını incelediğini açıkladı.

Reddit Operasyon Direktörü Jen Wong, “Biz özünde bir büyüme şirketiyiz. Misyonumuza ulaşmak, kullanıcıları ve topluluğu büyütmek istediğimiz anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı. 

San Francisco merkezli şirketin hisseleri, şirketin belirtilen fiyat aralığının en üstü olan halka arzda 34 dolardan fiyatlandırıldıktan sonra dün New York Borsası’nda 47 dolardan işleme açıldı. 

Halka arz, Reddit’e 6,4 milyar dolar değer biçti ve şirket ve satış yapan hissedarları 748 milyon dolar topladı. Reddit’e 2021’de özel bir bağış toplama turunda 10 milyar dolar değer biçilmişti ve güçlü borsa tepkisi, şirketin halka arzı gerçekleştirmek için değerleme beklentilerini bu kadar azaltmasına gerek kalmamış olabileceğini gösterdi.

Reddit’in Borsadaki İlk Günü Nasıl Geçti?

Reddit’in halka açık piyasalara girmesi uzun zamandır bekleniyordu. Aralık 2021’de halka arz için gizlice başvuruda bulundu ancak Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve Fed’in faiz oranlarını yükseltmesinin neden olduğu bir piyasa bozgunu, halka arz piyasasının dondurdu.

Vanderbilt Üniversitesi’nde finans profesörü Josh White, Reddit’in halka arzının, yatırımcıların potansiyel büyümesi nedeniyle şirketin zararlarını görmezden gelmeye istekli olduğunu gösterdiğini ve bunun en az üç yıldır görülmeyen bir eğilim olduğunu söyledi:

Çok fazla büyük teknoloji halka arzı görmüyoruz. Bunlar çok popüler olma eğilimindedir çünkü bu tür bir büyümeyi satın almak zordur.”

Reddit’in popülaritesi, bir grup perakende yatırımcının GameStop (GME) gibi yüksek oranda açığa satılan şirketlerin hisselerini satın almak için “wallstreetbets” forumunda işbirliği yaptığı 2021’deki “meme-stock” destanı sırasında yeni zirvelere yükselmişti.

Kullanıcıları ödüllendirme planının bir parçası olarak Reddit, teklif edilen hisselerin 8%’ini uygun kullanıcılar ve moderatörler, belirli yönetim kurulu üyeleri, çalışanların ve yöneticilerin arkadaşları ve aile üyeleri için ayırdı.

Ayrıca çevrimiçi aracılık platformları Robinhood (HOOD), SoFi (SOFI) Morgan Stanley Wealth Management ve Fidelity Brokerage Services aracılığıyla perakende yatırımcılara da bazı hisseler sundu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti