Borsa Yorumları

Reddit, Truth Social ve Niceleri: Ralliye Hazırlanan Yeni “Meme” Hissesi 

Nisan 3, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Reddit, Truth Social ve Niceleri: Ralliye Hazırlanan Yeni “Meme” Hissesi 

2021’de ortaya çıkan GameStop (GME) çılgınlığından, sosyal medya platformu Reddit (RDDT) ve Donald Trump’ın Truth Social (DJT) halka arzlarıyla oluşan son dalgalanmaya kadar, birçok yatırımcı muhtemelen bu ortamda “meme hisselerinde” fırsatları kaçırma korkusu yaşıyor.

Ancak Sanlam Investments küresel hisse yatırım analisti Hannah Gooch-Peters’a göre, meme hisseleri cazibelerinin ötesinde riskler de taşıdığı yatırımcılar için, bu yatırım fenomeninden yararlanmanın daha az değişken bir yolu olabilir.

Reddit ve Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla popülerlik kazanan meme hisseleri, son yıllarda hızlı kâr elde etmek isteyen perakende yatırımcıları cezbetti.

2021 yılında GameStop hisseleri, Reddit’in r/WallStreetBets isimli forumunda perakende yatırımcıların koordineli bir çabasıyla sadece birkaç hafta içinde 1.500%’ün üzerinde yükseldi. Bazı yatırımcılar önemli kazançlar elde ederken, balon patladığında bazılarının ise eli kolu bağlandı.

Gooch-Peters, özellikle bireysel yatırımcılar için uzun vadeli bir yatırım ufkuna sahip olmanın önemini vurgulayarak “Servetinizi uzun vadede bir araya toplamak istiyorsanız, gelecek beş ile 10 yıla bakın. Bence bu gerçekten de en doğru aralık.” diyor.

UBS’in Avrupa hisse stratejisti Gerry Fowler da piyasa yapısının son zamanlarda önemli ölçüde değiştiğini ve niceliksel fonların günlük dalgalanmalarda daha önemli bir rol oynadığını belirtti. Bu da perakende yatırımcıların alım satım yaparken genellikle dezavantajlı bir konumda olduğu anlamına geliyor.

🤔 Peki, yatırımcılar meme hisseleriyle ilişkili riskleri üstlenmeden bu yatırım fenomeninden yararlanmak için ne yapabilirler?

Gooch-Peters, Intercontinental Exchange’i (ICE) örnek göstererek borsalara daha derinlemesine bakmayı öneriyor. ICE, Gooch-Peters tarafından danışmanlığı yapılan Sanlam’ın Küresel Yüksek Kalite hisse fonunda da yer alıyor.

New York Borsası ve diğer birkaç borsanın sahibi olan ICE; hisseler, tahviller, emtialar, para birimleri ve türev ürünlerde işlem yapma imkanı sunuyor. Şirket, menkul kıymetler kendi alanlarında her işlem gördüğünde para kazanıyor.

Şirket, kısmen finansal piyasalarda artan dalgalanma ve meme hisseleri alım satım çılgınlığı nedeniyle 2021’de tarihinin en yüksek gelir ve kârını bildirmişti.

Intercontinental Exchange ayrıca yatırımcıların ticaret için kullandıkları piyasa verileri de satıyor.

FactSet verilerine göre şirket 2021 mali yılında 40% net kâr marjı elde etti. Bununla birlikte, son mali yılında kâr marjları pandemi öncesi normu olan 25%’e geri döndü.

Sektörün sadece dört şirket tarafından domine ediliyor olması işi daha kazançlı hale getiriyor: Nasdaq (NDAQ), CBOE (CBOE) ve CME (CME) gibi diğer borsa sağlayıcıları on yıllardır hâkim oyuncudan pazar payı alamadı. Gooch-Peters, “Girişin önündeki engeller çok yüksek ve ICE da buna oynuyor.” diyor.

Borsalar için oldukça kârlı olan türev ürünler olan opsiyon ve vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımı 2021 yılında artış gösterdi. UBS’den Fowler, bu tür ticaret faaliyetlerinin de son zamanlarda arttığını ve bunun ICE’nin kazanç potansiyelini etkileyebileceğini belirtti.

FactSet’e göre Wall Street’in konsensüs hedef fiyatı, ICE’ın önümüzdeki 12 ay içinde 11,4% artabileceğini ima ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC