Borsa Haberleri

Reddit, NYSE’de Listelenmek için Resmi Başvuruda Bulundu

Şubat 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Reddit, NYSE’de Listelenmek için Resmi Başvuruda Bulundu

Sosyal medya şirketi Reddit, yıllar süren bir sürecin ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) halka arz izahnamesini sundu. Şirket, New York Borsası’nda “RDDT” sembolü altında işlem görmeyi planlıyor.

Başvuruya göre Reddit, 2023 yılı için yıllık satışlarının 804 milyon dolar olduğunu ve bir önceki yıl elde ettiği 666,7 milyon dolardan 20% artış kaydettiğini söyledi. Sosyal ağ şirketinin ana işi, web sitesi ve mobil uygulamasından kaynaklanan çevrimiçi reklam satışlarına dayanıyor.

Şirket, kuruluşundan bu yana net zarara uğradığını söyledi. 2022’deki 158,6 milyon dolar olan net zararına kıyasla Reddit, 31 Aralık 2023’te sona eren yıl için 90,8 milyon dolar net zarar bildirdi.

Reddit, 2023’ün dördüncü çeyreği itibariyle, ABD’deki kullanıcı başına ortalama gelirinin (ARPU) 5,51 dolar olduğunu belirtti. Bu rakam bir önceki yılın son çeyreğinde 5,92 dolardı.

Reddit, 2027 yılına kadar şirketin “Çin ve Rusya hariç olmak üzere, reklamcılıktan elde edilen toplam adreslenebilir pazarının küresel olarak 1,4 trilyon dolar olmasını” tahmin ettiğini söyledi. Reddit şu anda reklam pazarının Çin ve Rusya hariç 1 trilyon dolar olduğunu belirtti.

Analiz şirketi Semrush’a göre Reddit, ABD’de en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri ancak Facebook’un ana şirketi Meta (META) ve Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) gibi teknoloji devleriyle kıyaslanabilecek bir çevrimiçi reklamcılık işi kurmakta zorlanıyor. 

Ayrıca şirket, geliştiriciler ve moderatörlerle de sorunlar yaşadı. Haziran ayında Reddit’in önde gelen birkaç moderatörü, şirketin üçüncü taraf geliştiricilerin uygulama programlama arayüzünü (API) kullanmak için ödedikleri ücreti artırma kararını protesto etmek için bir karartmanın parçası olarak alt dizinleri kilitledi. 

O dönemde Reddit, birçok büyük teknoloji şirketinin büyük dil modellerini eğitmek için veri kullanması nedeniyle fiyat değişikliğinin gerekli olduğunu söyledi.

Reddit’e 2021’deki bir finansman turunda 10 milyar dolar değer biçilmişti ve şirketin önümüzdeki haftalarda yapacağı hisse satışı sırasında hangi değeri hedefleyeceği henüz belli değil. 

Hatırlarsan, geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformunun Alphabet’in Google’ı ile bir anlaşma yaptığını ve içeriğini arama motoru devinin yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanılabilir hale getirmek üzere yeni bir ortaklık yapmıştı.

San Francisco merkezli şirket, ABD halka arz piyasasının resesyon korkularının azalması ve ekonominin yumuşak iniş yapacağına dair umutların artmasıyla birlikte son birkaç yılın en merakla beklenen halka arzlarından birine doğru ilerliyor.

Reddit 2021’in sonlarında halka arz için gizlice başvuruda bulunmuştu ancak zorlu ekonomik koşullar ve borsada işlem gören teknoloji hisselerinin düşük performansı şirketi arzı ertelemeye zorlamıştı.

Morgan Stanley (MS) ve Goldman Sachs (GS), Reddit’in halka arzı için bir düzineden fazla bankanın da dahil olduğu baş sigortacılar olarak belirlendi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti