Borsa Haberleri

Reddit, Halka Arzında 748 Milyon Dolar Hedefliyor

Mart 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Reddit, Halka Arzında 748 Milyon Dolar Hedefliyor

Bu yıl şimdiye kadarki en büyük halka arzlardan birine imza atmaya hazırlanan sosyal medya platformu Reddit, halka arzında 748 milyon dolar toplamayı hedefliyor.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, sosyal medya platformu ve mevcut hissedarlarından bazıları 22 milyon hisseyi her biri 31 ile 34 dolar aralığından satmayı planlıyor.

Söz konusu kişiler, şirketin halka arzda 1 Ocak’tan önce hesap oluşturan kullanıcılar ve moderatörler tarafından satın alınmak üzere yaklaşık 1,76 milyon hisse ayırdığını söyledi.

Reddit’in şubat ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuruya göre, bu hisseler bir kilitleme dönemine tabi olmayacak; yani sahipleri, hisseler işlem görmeye başladığı gün satabilecek.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Reddit’in iki yıldan fazla süren halka açılma süreci, ABD borsalarındaki halka arzların tüm zamanların rekoru olan 339 milyar dolara ulaştığı 2021’deki ilk gizli başvurusundan bu yana piyasadaki iniş çıkışları yansıtıyor.

Ancak verilere göre, o zamandan bu yana ABD’deki halka arzlar ivme kaybederek geçen yıl yalnızca 26 milyar dolara ulaştı.

Yarı iletken tasarımcısı Arm Holdings’in (ARM) eylül ayındaki 5,23 milyar dolarlık arzı öncülüğünde ABD’de gerçekleşen dört halka arzın piyasada kalıcı bir toparlanmayı ateşleyememesinin ardından, gözler Reddit’e çevrildi. Reddit’in halka arzı, Microsoft (MSFT) destekli veri güvenliği startup’ı Rubrik ve sağlık hizmetleri ödeme şirketi Waystar Technologies gibi halka arz adayları tarafından da yakından izlenecek. 

2005 yılında kurulan Reddit, şubat ayında yaptığı başvuruya göre dördüncü çeyrekte ortalama 73,1 milyon günlük aktif ziyaretçi sayısına ulaştı. Şirket, 2023 yılında 804 milyon dolar gelirle 91 milyon dolar net zarar bildirirken, bir önceki yıl 667 milyon dolar gelirle yaklaşık 159 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

🤖 Yapay Zekâya da Adım Atıyor

Reddit, Halka Arzında 748 Milyon Dolar Hedefliyor

Halka arz heyecanının yanı sıra platform, ileri teknoloji atılımlarından da geri kalmıyor. Reddit, işletmelerin platformda organik bir varlık göstermelerine yardımcı olmak için Reddit Pro adlı bir yapay zekâ aracını piyasaya sürdü.

Reddit, bu yeni ücretsiz araç paketiyle platformuna daha fazla marka çekmeyi ve bu isimleri ücret kazanabileceği reklamverenlere dönüştürmeyi amaçlıyor. 

Reddit Pro isimli hizmet şu anda beta test aşamasında ve işletmelere birkaç farklı araç içeren bir arayüze erişim sağlıyor. Araç paketi, belirli markalarla ilgili trend konuları ve konuşmaları ortaya çıkaran ve markaların bir alt dizinde ne zaman bahsedildiklerini görmelerini sağlayan yapay zekâ destekli analizler içeriyor. 

Şirket bu araçlara ek olarak, işletmelerin platformdan ayrılmak zorunda kalmadan gönderilerini ücretli reklamlara dönüştürerek erişimlerini genişletebileceklerini söylüyor. Bunu yapmak için işletmelerin gönderilerinden birindeki “tanıt” düğmesine tıklamaları gerekiyor.

Reddit, aralarında Taco Bell, Wendy’s, NFL, The Wall Street Journal, Kate Somerville ve Atlas Headrest’in de bulunduğu 200’den fazla şirketin Reddit Pro’yu kullanmaya başladığını söyledi.

İlk testlerde şirket, Reddit Pro kullanan markaların ayda 11 daha fazla gönderi ve yorum ürettiğini ve organik içeriklerinin aylık onaylanma sayısında ortalama 35% artış olduğunu tespit etti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, TechCrunch

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti