Borsa Haberleri

Rapor: Rivian Liderliğinde Elektrikli Araç Üreticileri Hırslı Planlarını Kısmaya Başladı

December 13, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Rapor: Rivian Liderliğinde Elektrikli Araç Üreticileri Hırslı Planlarını Kısmaya Başladı

ABD operasyonlarında nakit akışını olumlu hale getirmeye çalışırken, müşterilerine ve mevcut ticari faaliyetlerine odaklanmak üzere Mercedes-Benz Vans ile kurduğu ortak girişime ara verdiğini açıklayan Rivian Automotive (RIVN) pazartesi gününü düşüşle kapattı.

● Rivian finans direktörü Claire McDonough planla ilgili olarak, “Cari ve öngörülen ekonomik koşullarımızı göz önünde bulundurduğumuzda, bu ortaklığın duraklatılması büyük sermaye projelerimizi kesintisiz değerlendirme sürecimizi yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

● Morgan Stanley, Rivian (RIVN) haberlerinin daha üç ay önceki şirket mesajıyla taban tabana zıt olduğunu ancak şirketin elektrikli araç hissesi konusunda iyimser bir öngörüde bulunduğunu açıkladı.

● Analist Adam Jonas, “Bu ortaklığa ilişkin öngörülerimiz olumlu olmasına rağmen önümüzdeki yıl oluşabilecek belirsiz bir makro ortama doğru ilerlerken nakit varlıkları idareli kullanmak ve sermayeye eklemeler yapmaktan kaçınmak amacıyla projeleri yeniden önceliklendirdiğinden, bu duyuru bize göre Rivian’ın sermaye disiplinini gösteriyor.” dedi.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

Rivian için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineleyen Morgan Stanley, 55 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. Kurum, Rivian (RIVN)’ın ek sermayeye ihtiyaç duymadan önce 2023 mali yılını ve zorlu ekonomik ortamı aşabilmesi gerektiğine inandıklarını açıkladı.

● Jonas ve ekibi, Rivian (RIVN)’ın Mercedes ile olan eVan planını ertelemesinin elektrikli araç sektöründeki Tesla dışındaki oyuncularda görmeyi bekledikleri “üretimi azaltma ve planları erteleme” eğilimiyle tutarlı olduğunu düşünüyor. Tesla dışındaki birçok şirketin, daha önce duyurmuş oldukları elektrik teknolojisine geçiş planlarının belirli bir kısmını azaltması, dışarıda bırakması ve hatta iptal etmesi/değerini düşürmesi gibi…

● Rivian Automotive (RIVN) hisseleri pazartesi günü 6,16% düşerek 26,21 dolara geriledi. Düşüş kaydeden diğer elektrikli araç hisselerinden bazıları şunlar: Hellbiz (HLBZ), Electrameccanica Vehicles (SOLO), REE Automotive (REE), Arcimoto (FUV), Ayro (AYRO), Lucid Group (LCID).

● Tesla (TSLA) ise pazartesi gününü 6,27% düşüşle tamamladı. Geçen hafta çıkan raporlar, Tesla (TSLA)’ın Şanghay’da Y Modeli üretimini aralık ayında kıstığına işaret ediyordu.

Rapor: Rivian Liderliğinde Elektrikli Araç Üreticileri Hırslı Planlarını Kısmaya Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha