Borsa Yorumları

Ralliye Katılmaya Hazırlanan İki Yapay Zekâ Hissesi

April 10, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Ralliye Katılmaya Hazırlanan İki Yapay Zekâ Hissesi

Yapay zekâyla ilişkili bazı hisseler mevcut boğa rallisinin açık ara liderleri olmuş olabilir ancak bir portföy yatırımcısına göre, trendin henüz keşfedilmemiş bazı potansiyel yararlanıcıları da var.

Bazı yatırımcılar teknoloji hisselerinin yüksek değerlemelerle ilgili endişelerini dile getirirken, Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nde değer sermayesi eş başkanı ve Eaton Vance Value ekibinde portföy yöneticisi Dunn, yakın zamanda Micron (MU) ve Accenture’ı (ACN) yakından izlediğini söyledi.

Dunn’a göre her iki hisse de iyi getirisi olan şirketleri temsil ediyor. Micron, bellek işinin konsolidasyonundan yararlanırken, Accenture’ın sermayesi hafif. Accenture kârlı, Micron ise çok geride değil.

🎯 Dunn, yarı iletken üreticisi Micron’un, bellek çiplerine olan talebin bir kez daha arzı aşmaya başlamasıyla fayda sağlayabileceğine inanıyor:

Yapay zekâ ile daha fazla belleğe ihtiyaç var. Bence belleğin sıkışık olduğu bir döneme geri döneceğiz ve Micron’un da fazla kapasiteyi emecek gerçekten iyi bir yeni teknolojisi var.

Şirket, şubat ayında HBM3E ya da Yüksek Bant Genişlikli Bellek çiplerinin üretimine başladığını duyurdu. Dunn, bu çiplerin yapay zekâ yetenekleri açısından çip devi Nvidia’nın (NVDA) grafik işlem birimleriyle karşılaştırılabilir olacağını, aynı zamanda daha az güç gerektireceğini ve daha yüksek hızlarda çalışacağını söyledi.

Ayrıca Micron’un ABD’nin yarı iletken çip pazarında daha fazla yerli varlığa sahip olma arzusundan da faydalanabileceğini belirten Dunn, “MU, ülke içi kapasite oluşturmak için ABD hükümetinden de teşvik alabilir.” dedi.

Micron hisseleri bu yıl şimdiye kadar 50%’e yakın yükselirken, Nvidia aynı süre içinde 77% değer kazandı.

Portföy yöneticisi, Micron hisseleri büyük bir yükseliş yaşamış olsa – geçen yılın mart ayında 52 haftanın en düşük seviyesine ulaşmasından bu yana 77% değer kazandı – ve ılımlı bir geri çekilme riski altında olsa da, hissenin uzun vadeli temellerinin çok güçlü göründüğünün altını çizdi. 

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Bank of America’nın Micron’un hedef fiyatını 120 dolardan 144 dolara taşımasıyla şirket hissesi 125 dolarla yeni seviyesini gördü.

🎯 Dunn ayrıca profesyonel hizmet şirketi Accenture’ı da potansiyel bir yapay zekâ yararlanıcısı olarak görüyor.

Dunn, şirketlerin yapay zekâyı ve büyük dil öğrenme modellerini iş operasyonlarına adapte etmeye başlamasıyla Accenture’ın yükselişe geçebileceğini söyledi:

İşletmeler, yapay zekânın nasıl kullanılması gerektiğini anlama ve bu teknolojilerin nihai olarak uygulanması konusunda yardıma ihtiyaç duyacak. Accenture bunu sağlamak üzere konumlanmış durumda.

Ralliye Katılmaya Hazırlanan İki Yapay Zekâ Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC