Borsa Yorumları

Ralli Yapma İhtimali Olan Şirketler!

January 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ralli Yapma İhtimali Olan Şirketler!

Düşüşlerle geçen bir yılın sonunda olması gerekenden daha fazla ucuzlamış bazı hisseler görüyoruz. FED’in faiz artırımlarından ve yaklaşmakta olan resesyona dair artan endişelerden gün geçtikçe daha fazla ürken yatırımcılar S&P 500’ün 2022’yi 19,4% düşüşle kapatmasına neden oldu. Böylece ana endeksteki hisse senetlerinin büyük çoğunluğu ve 11 sektörün 10’u için geçtiğimiz yıl bir düşüş yılı olarak kayıtlara geçti. Ralli yapmak üzere start çizgisinde bekleyen bazı hisseler olduğundan bu sert düşüş bir alım fırsatı anlamına geliyor olabilir. 

Bunu göz önünde bulundurarak FactSet verilerini kullandık ve aşağıda belirttiğimiz kıstaslara uyan ve halihazırda “ucuz” görünen hisseleri taradık: 

  • Önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin tahmini kazanç rakamına göre ileriye dönük fiyat-kazanç rasyosunun 10’dan düşük olması.
  • Hisse başına gelir artışı beklentisinin 10% veya daha yüksek olması
  • Hissenin konsensüs fiyat hedefinin 10% veya daha fazla yukarı yönlü olması

İşle listemize giren isimler: Analist ortalamasına göre 49% yükselişle en büyük ralliyi yapacağı tahmin edilen isim Signature Bank (SBNY). Bu hisse, PulteGroup (PHM) ile birlikte, listede yer alan isimler arasında 6,2’lik en düşük vadeli F/K oranına sahip olan isim. FactSet’in yayınladığı bir veriye göre, aralık ayında bir finansal hizmetler konferansında konuşan Signature Bank başkanı Eric Howell, bankanın kripto para birimlerine bağlı 8-10 milyar dolarlık mevduattan çıkış yapmayı planladığını söyledi. FTX’in çöküşünün ardından dijital para birimleri hakkında endişelerin arttığına dair haberler geliyor. 

Banka hisseleri için “AL” tavsiyesini yineleyen Janney Montgomery Scott, bununla birlikte 2022’nin dördüncü çeyreği, 2023 ve 2024 için hisse başına gelir tahminlerini düşürdü. Analist Jake Civiello aralık ayında yayımlanan bir bilgilendirme yazısında, “Dijital varlık mevduat mevcudunu önemli oranda azaltma kararı ve varlık artışındaki yavaşlık geleceğe dönük hisse başına gelir beklentilerini kısıtlıyor” ifadelerine yer verdi. Signature Bank hisseleri aralık ayında 17,4% ve 2022 yıl bazında 64,4% değer kaybetti.

Analist ortalamasına göre önümüzdeki 12 ay boyunca 23% yükselebileceği tahmin edilen medya şirketi Fox (FOX) da listeye giren isimler arasında. Hisse 2022 yılını 17,7% kayıpla tamamladı. News Corp. (NWS) ekim ayında yaptığı açıklamada, Fox ile yeniden birleşme potansiyelini incelemek üzere özel bir komite kurulduğunu duyurmuştu. Her iki şirketin de Rupert Murdoch’a ait olduğu unutulmamalı. News Corp., Barron’s ve The Wall Street Journal gibi markaları bünyesinde barındıran Dow Jones’un da sahibi. Komite aralık ayı başında herhangi bir karara varılmadığını açıkladı. 

Listenin devamında 9,6 F/K oranına sahip olan United Rentals (URI)’ı görüyoruz. Şirket, Ahern Rentals’ı 2 milyar dolara alma sürecini aralık ayı başlarında tamamladı. Ortalama analist beklentileri hissenin bu yıl 17% ralli yapacağı yönünde. Hisse 2022’de 6,9% değer kazandı. Listeye giren diğer isimler şunlar: Ford (F), Charter Communications (CHTR), Global Payments (GPN), EOG Resources (EOG).

Ralli Yapma İhtimali Olan Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC