Altın Yorumları

Ralli Durmuyor: Altın, Veri Desteğiyle Yeni Zirvesini Gördü

Ralli Durmuyor: Altın, Veri Desteğiyle Yeni Zirvesini Gördü
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, ABD’nin faiz indirimi beklentileri ve sarı metalin güvenli liman cazibesinin etkisiyle rekor tazeleyerek geçen haftaki rallisini sürdürdü.

Spot altın, sabah saatlerinde 2.265 doları gördükten sonra TSİ 15.30’da 2.245 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 1,19% artışla 2.165 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın, dünkü yerel seçimlerin ardından haftanın ilk işlem gününe 0,77% düşüşle 2.429 liradan başladı. Gram altının alış fiyatı da 2.380 lira oldu.

Ralli Durmuyor: Altın, Veri Desteğiyle Yeni Zirvesini Gördü

Dünya Altın Konseyi piyasa stratejisti Joseph Cavatoni, “Altın için gerçekten heyecan verici bir an. Bence bu görünümü yönlendiren ana faktör, birçok piyasa spekülatörünün Fed indirimlerine yönelik gerçekten güven ve rahatlık duyması.” yorumunu yapıyor.

Geçen haftanın son işlem günü açıklanan verilere göre, temel Fed enflasyon göstergesi olarak bilinen kişisel tüketim harcamaları, şubat ayında yıllık bazda 2,8% arttı; bu da, Fed’in faiz indirimlerini değerlendirmeye başlamadan önce beklemede kalmasını sağlayabilir.

Ancak piyasa gözlemcileri, Fed’in mayıs ya da haziran ayında faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Altın fiyatları faiz oranlarıyla ters bir ilişki içinde olma eğilimindedir. Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak olan tahvil gibi sabit gelirli varlıklara kıyasla daha cazip hale gelir. 

Cavatoni, jeopolitik riskler, enflasyon ve ABD dolarının zayıflığı nedeniyle rezerv portföylerini çeşitlendirmek amacıyla dünya merkez bankalarından gelen güçlü alımların da şimdiye kadarki altın rallisini körüklediğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC