Borsa Haberleri

Qualcomm’dan Mercedes, BMW ve Amazon’la Yeni Ortaklıklar

Qualcomm’dan Mercedes, BMW ve Amazon’la Yeni Ortaklıklar
Google News Icon Takip Et

Qualcomm (QCOM), Alman otomobil üreticileri Mercedes ve BMW’nin bilgi-eğlence sistemlerine çip sağlamak üzere yapılan bir anlaşmanın yanı sıra Amazon’un (AMZN) bulut bilişim birimi ile yeni bir ortaklık da dahil olmak üzere çeşitli duyurular yaptı.

Qualcomm yaptığı açıklamada, BMW’ye araç içindeki sesli komutları güçlendirmeye yardımcı olacak çipler sağlayacağını söyledi. Ayrıca Mercedes-Benz E-Serisi Sedan’ın 2024 versiyonuna multimedya, yapay zekâ destekli güvenlik özellikleri ve 5G bağlantısı gibi araç içi deneyimlere güç sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Qualcomm gelirinin önemli bir kısmını hala akıllı telefonlardan elde etse de, çip üreticisi otomotiv işini büyütmek için uğraşıyor. Şirket, son bilançosunda otomotiv gelirlerini bir önceki yıla göre 13% artırarak 434 milyon dolar elde etmişti. 

Otomotivle ilgili iki duyuruya ek olarak Qualcomm yazılım tanımlı mobilite için Amazon Web Services ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Cristiano Amon liderliğindeki şirket yaptığı ayrı bir açıklamada, AWS ile “araç yazılımı geliştirme sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan daha ileri teknolojiler” için çalışacağını ve yapay zekâ alanındaki varlığını genişleteceğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha