Borsa Haberleri

Qualcomm’dan Akıllı Telefonlar için Yapay Zekâlı Çipler

Mart 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Qualcomm’dan Akıllı Telefonlar için Yapay Zekâlı Çipler

Qualcomm (QCOM), San Diego merkezli yarı iletken şirketinin akıllı telefonlarda üretici yapay zekâ çağını geliştirmeye yardımcı olacağını umduğu yeni Snapdragon 8s Gen 3 Mobil Platformunu tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamada, Android akıllı telefonlarda kullanılabilen yeni platformun fotoğrafçılık ve oyun deneyimlerini geliştirmenin yanı sıra “bir sonraki seviye” üretici yapay zekâ özellikleri sunacağı belirtildi.

Söz konusu platformun belki de en önemli tarafı, Meta Platforms’un (META) Llama 2’si ve Google’ın Gemini Nano gibi büyük dil modellerinin hesaplama ihtiyaçlarını karşılayabilecek olması. 

Qualcomm, genellikle büyük veri merkezleri için ayrılan ve Nvidia (NVDA), AMD (AMD) ve diğerleri tarafından üretilen işlemciler tarafından gerçekleştirilen bir görev olan cihazlarda 10B’ye kadar parametrenin desteklenebileceğini söyledi.

Qualcomm kıdemli başkan yardımcısı Chris Patrick, “Cihaz üzerinde üretici yapay zekâ ve gelişmiş fotoğrafçılık özellikleri gibi kabiliyetlerde Snapdragon 8s Gen 3, kullanıcı deneyimlerini geliştirmek, günlük yaşamlarında yaratıcılığı ve verimliliği teşvik etmek için tasarlandı.” ifadelerini kullandı.

Yeni platformu kullanacak akıllı telefon üreticileri arasında Honor, realme, iQOO, Redmi ve Xiaomi (XIACY) gibi şirketler yer alıyor. Qualcomm, kesin cihazların “önümüzdeki aylarda” duyurulacağını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti