ABD Borsası Notları

Qualcomm, Yapay Zekâlı Akıllı Telefonlarıyla Güçlü Tahminler Açıkladı

May 2, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Qualcomm, Yapay Zekâlı Akıllı Telefonlarıyla Güçlü Tahminler Açıkladı

Yarı iletkenlerden telekomünikasyona, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ABD’li teknoloji şirketi Qualcomm (QCOM), mali ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aşan rakamlarının yanı sıra içinde bulunduğumuz çeyrek için de güçlü tahminler açıkladı. 

Şirket bu dönemde 9,39 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,44 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Wall Street, şirketin 9,34 milyar dolar gelir ve 2,32 düzeltilmiş kâr açıklamasını bekliyordu. Qualcomm, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 1,7 milyar dolara kıyasla bu çeyrekte 2,33 milyar dolar net kâr elde etti. 

Qualcomm, en önemli birimi olan telefon cihazları kapsamında, akıllı telefonlar için işlemciler, modemler ve diğer parçaları satıyor. Bunlar öncelikle Android cihazlar için üretiliyor ancak iPhone’lar için de bazı modem parçaları var.

Telefon satışları bu çeyrekte bir önceki yıla göre 1% artışla 6,18 milyar dolara yükseldi ve akıllı telefon pazarının pandemi sonrası birkaç yıllık düşüşün ardından toparlanabileceğinin sinyalini verdi. 

🇨🇳 Çin’den Güçlü Talep

Qualcomm, özellikle Çin’de en gelişmiş çipleri gerektiren “premium tier” akıllı telefonlara yönelik güçlü talebe dikkat çekti ve Çinli telefon üreticilerinden elde edilen üç aylık gelirin bir önceki yıla göre 40% arttığını belirtti.

Qualcomm CEO’su Cristiano Amon “Çin’deki Android premium pazarında zayıflık belirtileri görmedik. Gücün çoğu Oppo, OnePlus, Vivo gibi premium cihazlardan geliyor.” ifadelerini kullandı.

Qualcomm, en iyi çiplerini kullanan telefonları “yapay zekâ destekli akıllı telefonlar” olarak adlandırıyor ve çiplerin özel “NPU” yapay zekâ bölümünü kullanan verimli e-posta tamamlama, canlı çeviri ve sanal asistanlar gibi özelliklere atıfta bulunuyor. Bu tür telefonlardan biri de Samsung’un bu yılın başlarında piyasaya sürdüğü Galaxy S24 Ultra.

Cihaz üzerinde yapay zekâ ve üretici yapay zekânın ilk örneklerinin premium cihazlarda piyasaya sürüldüğünü görüyoruz ve bu tüketicide iyi yankı buluyor.” diyen Amon, şirketin ana yapay zekâ ölçütü olarak watt başına performansı hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Şirketin otomobil üreticilerine çip satan otomotiv birimi de yıllık 35% artışla 603 milyon dolara yükselerek büyüme belirtileri gösterdi. Qualcomm, içinde bulunduğumuz çeyrekte bu bölümde art arda çift haneli yüzdelik büyüme beklediğini söyledi. Daha düşük maliyetli çipler ve sanal gerçeklik için çiplerden oluşan “Nesnelerin İnterneti” iş kolundaki gelirler bir önceki yıla göre 11% azalarak 1,24 milyar dolara geriledi.

Bu üç iş kolu, şirketin çip işi olan QCT olarak birlikte raporlanıyor. Bu birimde satışlar yıllık bazda 1% artarak 8,03 milyar dolara ulaştı.

Şirketin 5G veya hücresel teknolojiyi ürünlerine entegre etmek isteyen şirketlerden ücret topladığı lisanslama birimi QTL, bir önceki yıla göre 2% artışla 1,32 milyar dolara yükseldi.

Qualcomm, mali ikinci çeyrek boyunca 895 milyon dolar temettü ödediğini, 731 milyon dolar hisse geri satın aldığını ve üç aylık temettüsünü daha önce 0,80 dolardan 0,85 dolara yükselttiğini söyledi.

Öte yandan Qualcomm, içinde bulunduğumuz çeyrekte Wall Street’in 9,05 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde, 8,8 milyar dolar ile 9,6 milyar dolar aralığında gelir beklediğini söyledi. Analistler, şirketin 2,15 ile 2,35 dolar aralığındaki tahminine karşılık, hisse başına 2,17 dolar kâr bekliyordu.

Şirket ayrıca, tipik bir mevsimsel model olan yaz akıllı telefon lansmanlarının olmaması nedeniyle genel telefon gelirlerinin bu çeyrekte “orta tek haneli yüzde” oranında düşmesini beklediğini söyledi.

Analist Değerlendirmesi

Qualcomm’un sonuçları, şirketin teknoloji sektöründeki güçlü konumunu ve piyasa dinamiklerine olan hakimiyetini yansıtıyor. Şirket gelirlerinin ve kârının Wall Street beklentilerinin hafif üstünde gerçekleşmesi, Qualcomm’un piyasa tahminlerini aşma konusundaki istikrarına işaret ediyor. Diğer yandan, Qualcomm’un mobil cihazlar segmentinden elde edilen gelirlerin 1% artması, akıllı telefon pazarının yavaş da olsa toparlanma sinyalleri verdiğini ortaya koyuyor.

Ek olarak Çin pazarındaki “premium tier” akıllı telefonlara yönelik artan talep, Qualcomm’un global pazarda nasıl bir stratejik konuma sahip olduğunun altını çiziyor. Bu bölgeden elde edilen gelirlerin 40% artması, Qualcomm’un Asya pazarındaki etkisini ve bu bölgedeki büyüme potansiyelini pekiştiriyor.

Otomotiv biriminin ise 35% gelir büyümesi kaydetmesi, Qualcomm’un sadece mobil cihazlarla sınırlı olmadığını, aynı zamanda gelişen otomotiv pazarında da etkili bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Öte yandan, “Nesnelerin İnterneti” (IoT) iş kolundaki gelirlerinin 11% düşmesi, bu segmentteki bazı zorluklara işaret ediyor.

Qualcomm’un ileriye dönük beklentilerine baktığımızda; mevcut çeyrek için 8,8 milyar ile 9,6 milyar dolar arası bir gelir tahmini, şirketin piyasa koşullarına rağmen güçlü bir performans sergilemeye devam edeceğini öngörüyor.

Sonuç olarak, Qualcomm’un güçlü mali yapıya ve piyasa konumuna sahip olduğu söylenebilir. Şirketin çeşitli ürün portföyü ve stratejik pazar konumlandırması, önümüzdeki dönemlerde de büyüme potansiyelini desteklemeye devam edebilir.

Qualcomm, Yapay Zekâlı Akıllı Telefonlarıyla Güçlü Tahminler Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Qualcomm