Borsa Haberleri

Qualcomm ve Meta, Büyük Dil Modellerini Küçük Cihazlara Taşıyacak

July 19, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Qualcomm ve Meta, Büyük Dil Modellerini Küçük Cihazlara Taşıyacak

Qualcomm (QCOM), gelecek yıldan itibaren akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda çalışacak büyük dil modelleri geliştirmek için Meta Platforms (META) ile işbirliği yaptığını duyurdu.

İkili, Meta’nın yeni büyük dil modeli LlAmA 2’nin Qualcomm çipleri üzerinde çalışabileceğini söyledi. Büyük dil modelleri, daha önce ağırlıklı olarak büyük, karmaşık sunucularda çalışıyordu ve Nvidia (NVDA) ve bir dereceye kadar AMD (AMD) işlemcilerini kullanıyordu.

Qualcomm yetkilisi Durga Malladi, “Üretici yapay zekâyı ana akıma etkili bir şekilde ölçeklendirmek için yapay zekânın hem bulutta hem de akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, araçlar ve Nesnelerin İnterneti cihazları gibi cihazlarda da çalışması gerekecek.” dedi.

Qualcomm yapay zekânın bu cihazlarda uygulanmasının yalnızca gizlilik ve güvenlik endişelerini gidermeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda geliştiriciler için bulut tabanlı önlemlerden “önemli ölçüde daha düşük” bir maliyetle yapıldığını belirtti. 

Qualcomm ve Meta, Büyük Dil Modellerini Küçük Cihazlara Taşıyacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha