Borsa Haberleri

Qualcomm Satışlarını Artırdı

July 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Qualcomm Satışlarını Artırdı

Qualcomm (QCOM), çarşamba günkü piyasa kapanışının ardından üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladı ve Wall Street beklentilerini geride bıraktı. Ancak söz konusu başarıya rağmen QCOM hisselerinde düşüş yaşandı. Şirket, Samsung ile patent lisanslama ve Snapdragon işlemci tedarikini içeren bir anlaşma yaptı. Ayrıca şirketin iş hacmi, yüksek enflasyon rakamlarından dolayı büyük oranda azalan akıllı telefon talebine rağmen 59% artarak 6,15 milyar dolara ulaştı. Yarı iletken devi, dördüncü çeyrekte ekonomik ortamın belirsizliğine bağlı olarak satışlarının düşeceğine dair tahminde bulundu. Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, zorlu makroekonomik ortamda satışlarını artırdıklarını ve akıllı telefon iş hacimlerinin 50%’nin biraz altında büyümesini beklediklerini söyledi. 

Qualcomm Hisseleri Genişletilmiş İşlemlerde 4%’ün Üzerinde Düştü

Qualcomm, geride bıraktığımız üç aylık döneme ilişkin raporlarında analist beklentilerini aştı ve satışlarını çeyrek boyunca %37 artırdı. Şirketin üçüncü çeyrekte 2,87$ hisse başına kâr ve 10,88 milyar dolar elde etmesi bekleniyordu. Ancak bu rakamlar sırasıyla 2,96$ ve 10,93 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu başarıya rağmen yarı iletken üreticisinin hisselerinde genişletilmiş işlemlerde %4’ün üzerinde bir gerileme meydana geldi. Qualcomm, çeyrek boyunca 842 milyon dolarlık temettü dâhil olmak üzere hissedar getirisine 1,3 milyar dolar harcadığını söyledi. CEO Cristiano Amon, şirketin sonuçlarının zorlu makroekonomik ortama rağmen güçlü olduğunu belirtti. 

Qualcomm, 2030’a Kadar Samsung Akıllı Telefonları İçin İşlemci Tedarik Edecek

Yarı iletken üreticisinin iş hacminin önemli bir bölümünü akıllı telefonlar için tedarik ettiği işlemciler oluşturuyor. Şirket, dünyaca ünlü akıllı telefon devi Samsung’la 2030 yılına kadar patent lisanslama ve Snapdragon işlemci tedariğini içeren bir anlaşma yaptı. Ancak Qualcomm, artan enflasyon oranlarına bağlı olarak düşen akıllı telefon talebinden dolayı şirketin dördüncü çeyrekte düşük performans gösterebileceğini belirtti. Bu gerilemede Çin’de yaşanan üretim sorunları ve dünya genelindeki tedarik sıkıntıları da etkili oldu. Şirketin CFO’su Akash Palkhiwala, telefon çipi satışlarında dördüncü çeyrekte beklenen düşüşün, orta ve alt seviye modelleri etkileyeceğini söyledi.

Qualcomm Satışlarını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı