Borsa Haberleri

Qualcomm Hisseleri Neden Düşüyor?

November 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Qualcomm Hisseleri Neden Düşüyor?

●    Qualcomm (QCOM)’un tatil çeyreği gelir tahmini, hisselerinin kapanış sonrası işlemlerde 7% oranında değer kaybetmesine sebep olan akıllı telefon üreticilerinin çip alımlarındaki düşüşle mücadele ederken, Wall Street tahminlerinin yaklaşık 2 milyar dolar altına geriledi.

● Şirket ayrıca bu çeyrek için beklenenden daha düşük bir kâr öngörüsünde bulundu ve bu yıl cep telefonu adetlerinde, bir önceki tek haneli düşüş tahminine kıyasla daha yüksek, çift haneli bir düşüş beklediğini açıkladı.

●    Qualcomm’un hayal kırıklığına neden olan bu tahmini, hem Intel’in (INTC) hem de Advanced Micro Devices (AMD)’ın kazanç tahminlerini düşürmesinden kısa bir süre sonra geldi. Bu durum, talepteki daralmanın sektörü rahatsız ettiğinin bir işareti olarak görülüyor.

●    Texas Instruments (TXN) ve Micron Technology (MU)’nin de aralarında olduğu çip üreticileri, tüketicilerin on yıllardır yüksek enflasyon, artan faiz oranları ve ekonomik yavaşlama korkuları nedeniyle isteğe bağlı harcamalarını kısmalarına bağlı olarak, elektronik şirketlerinden gelen talepte keskin bir düşüş yaşanacağına dair endişelerini dile getiriyor.

● Refinitiv’e göre Qualcomm, analistlerin 12,02 milyar dolarlık tahminlerine karşın mevcut çeyrek gelirinin 9,2 milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında olacağını öngörüyor. 3,42 dolarlık beklentilere karşın, hisse başına 2,25 ile 2,45 dolar arasında düzeltilmiş kazanç bekleniyor. 

Qualcomm Hisseleri Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters