Borsa Haberleri

Qualcomm, Apple’a 2026’ya Kadar 5G Modem Tedarik Edecek

Qualcomm, Apple’a 2026’ya Kadar 5G Modem Tedarik Edecek
Google News Icon Takip Et

Qualcomm (QCOM), Apple’ın (AAPL) iPhone’ları için 2026 yılına kadar şirkete 5G modem tedarik edeceğini açıkladı.

Wall Street analistleri ve Qualcomm yetkilileri daha önce Apple’ın 2024 yılından itibaren dahili olarak geliştirilmiş bir 5G modem kullanmasını beklediklerini söylemişlerdi.

💸 Yeni anlaşmayla Apple’a satışların devam etmesi, Qualcomm’un potansiyel olarak kritik bir müşteriyi kaybetmenin darbesini yumuşatabilir. UBS tahminlerine göre Qualcomm’un 2022 mali yılında elde ettiği 44,2 milyar dolarlık gelirin yaklaşık 21%’i Apple’dan geldi.

Qualcomm hâlihazırda Apple’a iPhone’ları için 5G modemleri tedarik ediyor ancak Apple, kendi modemlerini oluşturmak için çalışıyor. Hatta şirket, bu çabaları kapsamında 2019 yılında Intel’in (INTC) akıllı telefon modem segmentini satın almıştı. 

Ancak analistler, karmaşık yapısı nedeniyle Apple’ın Qualcomm’un çiplerinden uzaklaşmasının zor olacağını öne sürüyor.

Apple’ın yarın iPhone 15 olarak adlandırılacak ve Qualcomm modemlerini kullanacak yeni iPhone modelini tanıtması bekleniyor.

Söz konusu anlaşmanın duyrulmasının ardından Qualcomm piyasa öncesi işlemlerde 5%’in üzerinde değer kazandı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC