Borsa Haberleri

PwC, OpenAI’ın En Büyük Kurumsal Müşterisi Oldu

May 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
PwC, OpenAI’ın En Büyük Kurumsal Müşterisi Oldu

Londra merkezli profesyonel hizmetler devi PwC, işletmelerin üretici yapay zekâyı benimsediği ve bundan yararlanmak için acele ettiği bir dönemde, OpenAI’ın kurumsal ürününün en büyük müşterisi ve ilk satıcısı olacağını açıkladı.

PwC, Microsoft destekli (MSFT) yapay zekâ girişiminin büyük şirketlere yönelik sohbet robotunun bir versiyonu olan ChatGPT Enterprise’ı kullanıma sunacak. Anlaşmayı ilk olarak bildiren Wall Street Journal’a göre şirket, ChatGPT Enterprise’ı 75 bin ABD çalışanı ve 26 bin İngiliz çalışanının hizmetine açacak. Ancak anlaşmanın mali koşullarına ilişkin ayrıntılar henüz açıklanmadı.

PwC, çalışanlarına vergi beyannamelerinin incelenmesi, gösterge tablosu ve rapor oluşturma gibi görevlerde yardımcı olmak için özel GPT’ler geliştirdiğini de söyledi.

Şirket, OpenAI anlaşmasının PwC’nin daha önce açıkladığı üretici yapay zekâ teknolojisine 1 milyar dolar yatırım yapma planları üzerine inşa edildiğini belirtti.

OpenAI, Microsoft’un ötesinde kurumsal müşterileri de bünyesine katmak için bir süredir çaba sarf ediyor. Bu çabalar kapsamında OpenAI CEO’su Sam Altman, nisan ayında San Francisco, New York ve Londra’da yüzlerce Fortune 500 şirket yöneticisi ağırlamıştı. 

Wall Street Journal’ın sahibi News Corp (NWSA) da mayıs ayının başlarında OpenAI ile bir içerik anlaşması imzalamıştı.

PwC, OpenAI’ın En Büyük Kurumsal Müşterisi Oldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters