Borsa Haberleri

Procter & Gamble’ın Fiyat Artışları Gelirlerine Olumlu Yansıdı

January 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Procter & Gamble’ın Fiyat Artışları Gelirlerine Olumlu Yansıdı

Procter & Gamble (PG) 2024 mali ikinci çeyrek bilançosunda, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı fiyat artışlarının meyvelerini toplamaya başladığını açıkladı. Hisse, piyasa öncesi işlemlerde 3% yükseldi. 

Bu dönemde analistlerin 1,70 dolar seviyesindeki düzeltilmiş hisse başına kâr tahminlerinin üzerinde, 1,84 dolar kâr açıklayan şirketin gelirleri ise, 21,44 milyar ile 21,48 milyar dolar seviyesindeki konsensüsün altında geldi. 

Tüketici ürünleri sektörünün önde gelen ismi bu dönemde 3,47 milyar dolar net kâr açıkladı. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 3,93 milyar dolar seviyesindeydi. 

Charmin tuvalet kağıdı ve Downy kumaş yumuşatıcısında yaklaşık iki yıldır artan fiyatların ardından tüketiciler, P&G ürünlerini daha az tercih etmeye başladı. Şirketin hacmi çeyrek boyunca genel olarak sabit kaldı ve yalnızca bakım işinde hacim artışı açıkladı. 

Gillette’in de dahil olduğu bakım bölümü, bu çeyrekte satış hacminin 1% arttığını gördü.

P&G’nin güzellik segmenti, pahalı SK-11 cilt bakımı markasının satışlarının zorlanmaya devam etmesi nedeniyle bu çeyrek dönemde sabit hacim bildirdi. 

Şirketin sağlık hizmetleri bölümü satış hacminde 3% düşüş gördü. P&G, Vicks markası gibi solunum ürünleri pazarının bu dönemde daraldığını söyledi.

Öte yandan şirket, 2024 mali yılı için hisse başına çekirdek kârının 8% ile 9% aralığında artmasını beklediğini açıkladı. Bu aralık, daha önce 6% ile 9% aralığındaydı. 

Procter & Gamble'ın Fiyat Artışları Gelirlerine Olumlu Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Procter&Gamble