Borsa Haberleri

Procter & Gamble Gelirlerini Artırdı, Hisse Yükseldi

October 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Procter & Gamble Gelirlerini Artırdı, Hisse Yükseldi

Procter & Gamble (PG), satış hacminin art arda altıncı çeyrekte de düşmesine rağmen, üçüncü çeyrekte analistlerin beklentilerini aşan rakamlar açıkladı.  Şirket hissesi, açılış önceside 1,5%’in üzerinde değer kazandı. 

P&G mali ilk çeyrekte 4,52 milyar dolar veya hisse başına 1,83 dolar kâr açıkladı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 3,94 milyar dolar kârın üzerinde geldi. Ayrıca analistlerin hisse başına 1,72 dolar kâr beklentisini de aştı. 

Şirket gelirleri bu dönemde 6% artışla 21,87 milyar dolara yükselirken, ürünlerindeki fiyat artışları sayesinde organik geliri de 7% yükseldi. 

Ancak şirketin satış hacmi 1% geriledi. P&G’nin sağlık hizmetleri bölümü bu çeyrekte hacim artışı bildiren tek segment oldu. Şirket, Vicks tarafından üretilenler gibi solunum ürünleri için güçlü bir talep gördüğünü söyledi.

P&G yaklaşık iki yıldır Tide deterjan ve Charmin tuvalet kağıdı gibi ürünlerinin fiyatlarını artırıyor. Ancak bazı tüketiciler P&G’nin yüksek fiyatlarından memnun değil. Bunun sonucunda bazı müşteriler daha ucuz olan alternatiflere yöneldi ve P&G birçok markasında “fiyatlandırmaya bağlı hacim düşüşleri” gördüğünü belirtti. 

Procter & Gamble Gelirlerini Artırdı, Hisse Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Procter & Gamble