Borsa Haberleri

Procter & Gamble, Fiyat Artışlarıyla 2. Çeyrekte Gücünü Korudu

Temmuz 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Procter & Gamble, Fiyat Artışlarıyla 2. Çeyrekte Gücünü Korudu

Procter & Gamble (PG), Crest diş macunu ve Pampers çocuk bezi gibi ürünlerin fiyatlarındaki artışlar sayesinde analistlerin beklentilerini aşan üç aylık kâr ve gelir açıkladı.

Ancak şirket, Wall Street’in tahminlerinin altında kalan 2024 mali yılı satışları için kasvetli olarak tanımlayabileceğimiz bir öngörü yayınladı. Yine de bu durum şirketin güçlü rakamlarını gölgeleyemedi ve hisseler, açılış öncesinde 1,5% yükseldi. 

Rakamlara bakalım: Procter & Gamble, bir önceki yıl 3,05 milyar dolar veya hisse başına 1,21 dolar olan dördüncü çeyrek net kârını, bu çeyrekte 3,38 milyar dolar veya hisse başına 1,37 dolara taşıdı. 

Analistler, şirketin hisse başına kârının 1,32 dolar, gelirlerinin ise 19,98 milyar dolar olmasını bekliyordu.

Aynı dönemde net satışlar 5% artışla 20,55 milyar dolara yükseldi. Döviz kuru, satın almalar ve elden çıkarmaların etkisinden arındırılmış organik gelir de bu çeyrekte 8% arttı.

P&G, 2024 mali yılı için Wall Street’in 4,5%’lik satış büyümesi beklentisinin altında, gelirlerinin 3% ile 4% arasında büyüyeceğini tahmin ediyor. Şirket ayrıca, analistlerin 8,8% olan tahminlerinin alt sınırında, 6% ile 9% arasında hisse başına kâr büyümesi öngörüyor..

Şirket, yaklaşık iki yıldır yüksek emtia maliyetlerini azaltmak için ürünlerinin fiyatlarını artırıyor. Ancak müşteriler P&G’nin markalarına bağlı kalmaya o kadar istekli olmadı ve bu da beş çeyrek dönem üst üste hacimde düşüşe yol açtı. 

P&G’nin satış hacmi bu çeyrekte 1% düştü. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC