Borsa Yorumları

Pro Analiz 2: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Pro Analiz 2: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Morgan Stanley’nin 2025’e kadar uzun vadeli yatırım amaçlı belirlediği 30 hissenin yer aldığı listenin ilk üç sektöründe yer alan hisseleri paylaşmıştık.

Uzun vadeli hisselerin bulunduğu ilk listeye buradan ulaşabilirsin.

Bu analiz kapsamında ise bankanın belirlediği diğer 12 hisseyi; notları, hedef fiyatları ve kısa değerlendirmeleriyle birlikte derledik.

Pro Analiz 2: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Cheniere Energy (LNG), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 189 dolar. 

Dirençli seviyelerdeki serbest nakit akışı, önümüzdeki birkaç yıl içinde kaldıraç oranındaki azalmayı, temettülerde artışı ve hisse geri alımlarını destekleyecektir.” 

Quant Notu: “TUT”

Exxon Mobil (XOM), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 114 dolar.

Petrol ve doğal gaz fiyatlarının yüksek seviyelerde kalmasını ve uzun sürmesini beklediğimiz bu dönemden faydalanmanın yanı sıra, XOM’un proaktif (ancak hâlâ getiri odaklı) karbonsuzlaştırma stratejisi, uzun vadeli nakit akışlarındaki riskin ve son değer belirsizliğinin azalmasına yardımcı olacak ve bu sayede petrol ve doğal gaz talebindeki uzun vadeli erozyonun olumsuz etkisini telafi edecektir.” 

Quant Notu: “TUT”

Pro Analiz 2: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

American Express (AXP), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 186 dolar. 

Pazarlama ve kart üyesi edinme giderlerindeki artışın yavaşlamasına ilişkin tahminimiz, 2023’te yaklaşık 430 baz puanlık bir işletme kaldıracı artışına neden olacak. Son 10 yılın en yüksek seviyesi olan bu rakam, kart emsalleri arasında öne çıkıyor. Toplam gelir artışı yavaşlasa bile, pozitif işletme kaldıracındaki büyümenin 2024’te de devam etmesini bekliyoruz.”  

Quant Notu: “TUT”

Blackstone (BX), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 115 dolar. 

BX’in uzun süreli kilitli sermayesi, artan kalıcı sermaye girişimleri ve 187 milyar doları aşan nakit rezervi, şirketin çıkışlar ve etkin kullanımlarla ilgili zaman planlamasını yapma fırsatlarını sabırla beklemesini sağlayacak.

Quant Notu: “TUT”

J.P. Morgan Chase (JPM), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 173 dolar. 

JPM’in sahip olduğu şube ağının 20%’si 10 yıldan daha eski olduğundan pay kapmaya devam edeceğini düşünüyoruz. 20%’lik oran, sektör ortalaması olan 12%’nin ve orta tek haneli büyük banka ortalamasının fazlasıyla üzerinde kalıyor.

Quant Notu: “TUT”

Mastercard (MA), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 438 dolar. 

MasterCard’ın önümüzdeki 3-10 yıl içinde işletmeler arası (B2B) ödemelerin geliştirilmesi süresinde kilit bir aktör olma ihtimali yüksek.” 

Quant Notu: “TUT”

MSCI (MSCI), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 543 dolar. 

Endeks sektöründeki güçlü destek rüzgarları ve uygulamalar, takip ettiğimiz hisseler arasında 2024’te beklenen en yüksek organik büyüme oranını verdi. (7,5%’e kıyasla 12%).

Visa (V), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 288 dolar. 

Visa’nın kaydettiği büyüme, yıllara yaygın dijitalleşme (mTicaret ve eTicaret) eğilimleri sayesinde, kişisel tüketim harcamalarında gerçekleşen genel küresel büyümeyi aşarken; enflasyon oranındaki her türlü artış, gelirlerinin yaklaşık 3’te 2’si hacimlere bağlı olan işletme açısından bir destek rüzgarı olacaktır.

Quant Notu: “TUT 

Pro Analiz 2: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Eli Lilly (LLY), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 444 dolar. 

Tahminlerimize göre, bileşik yıllık büyüme oranını (BYBO) 10%’da tutarak gelirlerini artırmaya hazır durumdaki LLY, hisse başına kâr artışını 18% yukarı çekerek 2022’de 28% olan kâr marjlarını 2025 sonrasında 40%’ın biraz altındaki seviyelere yükseltecektir.

Quant Notu: “TUT”

Intuitive Surgical (ISRG), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 265 dolar.

Intuitive’in arzını daha da artırabilecek ve muhtemelen daha yapışkan bir pazar payı konumlandırması sağlayabilecek dijital kabiliyetler ve veri içgörüleri geliştirmek suretiyle, robotik sistemleri zenginleştirme konusunda potansiyel olarak açık uçlu fırsatlar görüyoruz.”  Quant Notu: “TUT”

Thermo Fisher (TMO), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 670 dolar. “TMO’nun, hızlı büyüyen alanlara (Patheon/PPD satın alımlarının ardından, özellikle biyofarma alanına) ve ülkelerle (Çin dâhil) risk ilişkilerinin artması ve şirket portföyünün genişliği, derinliği ve kapsamı sayesinde körüklenen hisse kazançlarına amansız bir şekilde odaklanılması nedeniyle, emsallerinden ve nihai pazarlardan daha fazla büyüme kabiliyetine tereddütsüz inanıyoruz.” 

Quant Notu: “TUT”

UnitedHealth (UNH), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 587 dolar. 

UnitedHealth’in Sağlık Sigortası (UnitedHealthcare), Sağlık Hizmetleri Kuruluşu (OptumCare), Eczacılık Hizmetleri (OptumRx) ve Veri Analitiği (OptumInsight) olarak çeşitlendirdiği iş kollarındaki esnekliğin, uzun vadede çift haneli bir kazanç artışı getireceğine ve yüksek oranda defansif bir kategori için, dikey konumda sınıfının en iyisi olacak şekilde entegre edilmiş bir düzenli bakım kuruluşu (MCO) olma görünürlüğünün yüksek olduğuna inanıyoruz.” 

Quant Notu: “TUT”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morgan Stanley