Bültenler

Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni

July 21, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni

Borsa ve Yatırımcılar

 • Enflasyon her yerde! Dünya genelinde enflasyon rekor seviyelere yakın seyrediyor. İngiltere enflasyonu 9,3% olarak rapor edilirken, Kanada’nın enflasyon oranı 8,1% ile tahminlerin biraz altında geldi. Her iki ülkenin merkez bankalarının, fiyatları aşağı çekmek için bir sonraki toplantılarında faiz oranlarını artırmaya devam etmesi bekleniyor. Wall Street ise artan enflasyon endişelerine rağmen pozitif kazanç sinyalleriyle geçtiğimiz gün yükseldi. 
 • Avrupa Merkez Bankası faiz kararı: Bugün ise tüm gözler, 2011’den bu yana ilk kez faiz artırımının beklendiği Avrupa Merkez Bankası’nın alacağı kararda olacak. Tek soru, bunun ne kadar büyük bir artış olacağı ve Avrupa Birliği’ni korumak için ne gibi önlemler alınacağı. 
 • Tesla Bitcoin varlıklarını satmış! Tesla’nın kazanç raporunda dikkatleri, şirketin artık dijital varlıklarını “elinde tutmaması” ve çeyrek dönem boyunca bitcoin varlıklarının yaklaşık 75%’ini 936 milyon dolara satmayı seçmesi çekti. Ancak Elon’un “düzensiz” dikkat süresi göz önüne alındığında, bu bizi çok da şaşırtmamalı.
 • İstihdam freni: Apple’ın geçtiğimiz gün işe alımları ve harcama büyümesini azaltacağı yönündeki açıklamasını Microsoft, Google ve Ford da takip etti. Microsoft yayınlanan çok sayıdaki yeni iş ilanını kaldıracağını açıklarken, Google da önümüzdeki iki hafta boyunca işe alım gerçekleştirmeyeceğini duyurdu. Ford ise 8 bine yakın kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.
Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni
 • Korku: FED kararı öncesindeki kritik hafta öncesinde yatırımcı duygusu, bu hafta büyük şirketlerden gelen pozitif kazançlarla birlikte “korku” bölgesinde seyrini sürdürüyor.

Beklentiler

 • Citigroup, Deloitte ve PNC Financial Services de dahil olmak üzere bankalar, daha önce 2023′te bir yavaşlama öngörüyordu. Ancak son tahminler 2022′de veya 2023′te beklenenden daha erken bir durgunluk yaşanabileceğini söylüyor.
 • Wells Fargo, 2023′ün ilk çeyreğinde beklentilerini ekonomik “yumuşak iniş“ten “hafif resesyon” olacak şekilde değiştirdi. Wells Fargo’nun baş ekonomisti Jay Bryson, görünümdeki önemli faktörlerin, mayıs ve haziran enflasyon verileri olduğunu söylüyor. Haziran ayı TÜFE rakamlarını “çirkin” olarak nitelendiriyor ve enflasyonun “daha ​​yerleşik ve daha yaygın hale geldiğini” vurguluyor. Kaynak
  • Peki, Resesyondan Korkulur mu?  Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanızı öneririz. 
Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni

Hisseler

 • Bana Kazandıran Hisseleri Söyle! Çarşamba günkü kapanışta en çok kazandıran isteğe bağlı tüketim sektörü olurken, hisseler arasında Tesla (+4,56) ve Amazon (+5,91) da getirileriyle dikkat çekti. Kaynak
Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni

Tesla’nın Kazanç Raporu: Tesla (TSLA), 2022′nin ikinci çeyreğinde 16,93 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,27 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi.

 • Otomotiv gelirleri, 1,47 milyar doları hizmetlerden ve diğer gelirlerden ve 866 milyon doları şirketin enerji bölümünden olmak üzere, şirketin toplam gelirinin 14,6 milyar dolarını oluşturdu.
 • CEO Elon Musk, çarşamba günü, Tesla’nın Berlin dışındaki yeni fabrikasının Haziran ayında haftada 1.000 otomobili aştığını ve şirketin Austin, Teksas’taki yeni fabrikasının önümüzdeki birkaç ay içinde haftalık 1.000 üretim kilometre taşını aşmasını beklediğini söyledi.
 • Tesla, şarj altyapısını mağaza ve servis merkezlerinden daha fazla büyüterek, çeyrek dönem için 709 mağaza ve servis konumu ve ikinci çeyrekte 3.971 Supercharger konumu (toplam 36.165 Supercharger bağlantısı ile) bildirdi. Bu rakamlar, mağaza ve servis merkezi konumlarında yıldan yıla 19%′luk bir büyümeyi ve şarj konumlarının sayısında 34%′lük bir büyümeyi temsil ediyordu.
 • Şirket, kripto para birimine yatırımları ve satışları hakkında sınırlı ayrıntı vererek, “2. çeyreğin sonu itibariyle Bitcoin alımlarımızın yaklaşık 75%′ini para birimine dönüştürdük. İkinci çeyrekteki dönüşümler, bilançomuza 936 milyon dolar nakit ekledi.” ifadelerine yer verdi. 
 • Tesla, merakla beklenen Cybertruck’ı (Kasım 2019′da duyuruldu), elektrikli kamyonunun (Kasım 2017′de tanıtıldı), güncellenmiş Roadster konseptinin (yine kasım 2017′de tanıtıldı) ve insansı robot gibi diğer spekülatif projelerinin “geliştirme aşamasında” olduğunu belirtti. Çarşamba günü, bir yatırımcının sorusuna yanıt olarak Elon Musk, Tesla’nın deneysel görünümlü bir kamyonet olan Cybertruck’ı gelecek yılın ortasında teslim etmeye başlamayı umduğunu söyledi. Kaynak
Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni

Büyümeye Dönüş: Netflix (NFLX)’in abone kaybı beklenenden daha az olsa da, I/O Fund’ın baş teknoloji analisti Beth Kindig, Netflix hisse senedinin “dipte” olduğu göz önüne alındığında “daha büyük haberin Netflix’in büyümeye geri dönmeyi planlaması” olduğunu söyledi. 

 • Halihazırda 220,67 milyon abonesi bulunan şirket, üçüncü çeyrekte net ek abone sayısının 1 milyona ulaşmasını beklediğini söyledi.
 • Bu plan “şu anda kesinlikle çok önemli çünkü değerleme çok düşük, hem üst hem de alt çizgide 10 yılın en düşük seviyesinde. Kazanç raporunun ardından çarşamba günü “Squawk Box Asia”ya verdiği demeçte, büyümeye herhangi bir geri dönüş ve bu düşük değerleme, alıcıları görmeye başlayabileceğimizi gösteriyor” dedi. Kaynak

Carnival 1 milyar dolarlık adi hisse senedini halka arz ediyor!: Carnival Corp. (CCL) hisseleri, 1 milyar dolarlık hisse senedi teklifini açıkladıktan sonra çarşamba günkü uzun vadeli işlemlerde keskin bir düşüş yaşadı. Piyasa kapanışından sonra, kruvaziyer operatörü “Şirketin 1 milyar dolarlık adi hisse senedinin yazılı olarak halka arzına başladığını” açıkladı. Kaynak

American Airlines (AAL) Kazanç Beklentisi COVID-19 pandemisinin başlarındaki sert düşüşün ardından son çeyreklerde gelirlerinde keskin bir toparlanma yaşadı. Ancak iyileşme yolu çalkantılı ve lojistik baş ağrılarıyla dolu. Gelir artışlarına rağmen, American Airlines art arda dokuz çeyrek net zarar bildirdi ve 2022 yılının tamamı için bir zarar bildirmesi bekleniyor.Ancak analistler, gelirin güçlü bir hızla toparlanmasıyla şirketin 10 çeyrekte ilk kez kar bildirmesini bekliyor.

 • Sorunlardan biri, havayolu şirketinin pilot sıkıntısı çekmesi ve bu durumun American Airlines’ı birkaç şehre hizmetini durdurmaya zorlaması.
 • Bu sıkıntılara bir de 4 Temmuz hafta sonu öncesinde American Airlines’ın bir programlama aksaklığını ekleyin, bu da pilotların bir gecede binlerce uçuşu bırakmasına ve havayolunda kaos yaratmasına neden oldu.
 • American Airlines, bugün ikinci çeyrek bilançosunu paylaştığında yatırımcılar şirketin bu ve diğer toparlanmayla ilgili zorlukların üstesinden geldiğine dair işaretleri izleyecekler. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni
 • Altın: Altın fiyatı, FED’in haftaya gerçekleşecek faiz toplantısı öncesi 1.700 dolar eşiğinin altında seyrediyor. Bugün ise Avrupa Merkez Bankasının, yükselen enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırmaya hazırlanması altın fiyatların hareketliliğe yol açabilir. Daha az şahin bir AMB, faizsiz getirisi olan altın fiyatları üzerinde olumlu etki yaratabilir.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. Kaynak
 • Petrol: ABD’nin enerji enformasyon kurumu’nun, ülkenin stratejik rezervlerindeki ham petrol stokunun geçtiğimiz hafta Temmuz 1985’ten bu yana görülen en düşük seviyeye  gerilediğini açıklamasıyla petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketler gözlemlendi. Fiyatları etkileyen bir diğer unsur ise Rus petrolüne getirilmesi beklenen sınırlama denilebilir. ABD Hazine Bakan Yardımcısı Rus petrolüne fiyat sınırı getirilmesi konusunda bir anlaşmaya Aralık ayına kadar karar verilmesini beklediklerini söyledi. Bu durum petrol arzının azalacağına yönelik bir endişeyi taze tutuyor.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. Kaynak

Pozitif Kazanç Raporları ve İstihdam Freni

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı