Ekonomi ve Finans Haberleri

Powell’ın Temkinli Duruşu Karşısında Petrol Fiyatları Düştü

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Powell’ın Temkinli Duruşu Karşısında Petrol Fiyatları Düştü

Petrol fiyatları, ABD envanter verilerinden hafif destek bulsa da Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimleri sinyallerine rağmen bu yönde adım atmak için aceleci davranmayacağına ilişkin açıklamalarının ardından geriledi. 

Brent TSİ 18.00’de 0,82% düşüşle varil başına 82,28 dolardan, ABD ham petrolü de 1% düşüşle varil başına 78,34 dolardan işlem gördü.

ABD ham petrolü ve küresel gösterge dün Powell’ın Kongre’ye faiz oranlarının muhtemelen zirveye ulaştığını ve bu yıl düşmesinin beklendiğini söyledikten sonra 1% değer kazandı. Ancak merkez bankasının belirsiz bir ekonomik görünüm nedeniyle temkinli bir yaklaşım benimsediğini söylemesi bu eğilimi sürdüremedi. 

Powell ayrıca bugün de ABD Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade verecek.

Enerji fiyatları ayrıca ABD ham petrol stoklarının beklenenden daha az artmasıyla potansiyel olarak talebin toparlandığını gösteren verilerden de destek buldu.

Broker PVM analisti Tamas Varga, Powell’ın Kongre’de yaptığı konuşmanın petrol piyasasına adrenalin sağladığını ancak faizler konusundaki temkinli yaklaşımının yatırımcıların hevesini kırdığını söyledi.

Ham petrol fiyatları, ocak ve şubatta aylık artışlar kaydetmelerinin ardından yükselmeye devam ediyor. Goldman Sachs, Brent’in yatırım bankasının küresel gösterge için öngördüğü 70 ile 90 dolar aralığının zirvesine yakın bir seviyeye yükseleceğini tahmin ediyor.

Goldman’ın petrol araştırma müdürü Daan Struyven müşterilerine gönderdiği bir notta, “Brent petrol fiyatlarının bu yaz ılımlı bir üretim açığı nedeniyle 70-90 dolar aralığının zirvesine yaklaşmasını ve temmuz ayında varil başına 87 dolar zirvesine ulaşmasını bekliyoruz.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC