Ekonomi ve Finans Haberleri

Powell’ın İfadesiyle Borsalar Rekor Tazeledi

Powell’ın İfadesiyle Borsalar Rekor Tazeledi
Google News Icon Takip Et

Fed Başkanı Jerome Powell, dün Kongre’de verdiği ilk ifadesinde “faizlerin gerektiği kadar sabit kalması gerektiği” söylemlerini yinelese de işgücü piyasasının pandemi dönemindeki zorlu görünümden toparlanmasıyla “ekonominin artık aşırı ısınmış bir durumda olmadığını” söyledi. 

Powell’ın bu ifadeleri, bu yıl gelmesi beklenen faiz indirimi umutlarını yeniden canlandırdı ve bu beklentilerden destek alan borsalar, dünü rekor seviyelerde tamamladı. 

Gösterge S&P 500, bu yıl 36. kez rekor tazeleyerek 5.576,98 puanda kapandı. Nasdaq da bir kez daha tarihinin en yüksek seviyesinde, 18.429,29 seviyesinde günü bitirdi. 

Bu yılki yapay zekâ ve teknoloji rallisiyle desteklenen borsalarda bu kez de Powell yorumları yankılandı. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde verdiği ifadede merkez bankası başkanı, faiz oranları konusunda “gelecekteki herhangi bir eylemin zamanlaması hakkında herhangi bir sinyal göndermek istemediğini” söyledi. 

Bu, Powell’ın son zamanlarda dikkatleri ekonomik verilerin gelişimine -ve Fed’in buna yanıt olarak yapabileceği olası seçimlere- ve hangi takvimde ne olabileceğine dair kesin tahminlere daha az odaklanma çabalarıyla tutarlı bir duruş olarak yorumlandı.

Powell’ın İfadesiyle Borsalar Rekor Tazeledi

📣 Para Politikasında Gevşeme Sinyalleri

Powell, konuşmasında senatörlere enflasyonun son aylarda iyileşmekte olduğunu ve “daha iyi verilerin” daha gevşek para politikası savını güçlendireceğini belirtti.

Powell’ın sözleri, merkez bankasının enflasyonun Fed’in 2%’lik hedefine geri döneceğine olan inancın arttığını gösterdi. Powell, yılın ilk aylarında enflasyonda kaydedilen ilerleme eksikliğini, fiyat baskılarının azalmaya devam edeceğine dair güvenin artmasına yardımcı olan son iyileşmeyle karşılaştırdı.

Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, “Bu yılın başlarında 2%’lik enflasyon hedefimize doğru ilerleme kaydedilmemesinin ardından, en son aylık veriler ılımlı bir ilerleme kaydedildiğini gösteriyor. Daha fazla iyi veri, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde 2%’ye doğru ilerlediğine dair güvenimizi güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı. 

Verilere bağlılığını sık sık yineleyen Fed, haziran ayına ilişkin en güncel tüketici fiyat verilerini yarın değerlendirecek. Tüketici fiyat endeksi, mayıs ayında sabit kalırken analistler yarın gelecek veride de benzer şekilde ılımlı bir görünüm bekliyor.

Ayrıca geçen hafta cuma günü açıklanan istihdam verisine göre haziran ayında 206 bin kişilik istihdam artışı kaydedildi ancak aylık trend yavaşladı ve işsizlik oranı 4,1%’e yükseldi. 

İşsizlik oranını ‘hâlâ düşük’ olarak nitelendiren Powell, “Son iki yılda hem enflasyonu düşürmede hem de işgücü piyasasını soğutmada kaydedilen ilerleme ışığında, karşı karşıya olduğumuz tek risk yüksek enflasyon değil.” dedi. 

Para politikasını çok uzun süre çok sıkı bırakmanın “ekonomik faaliyeti ve istihdamı gereksiz yere zayıflatabileceğini” vurgulayan Powell; sağlam talep, iyileşen genel arz koşulları ve konut yatırımlarındaki artış ile ‘güçlü kaldığını’ söylediği ekonomik büyüme dönemini baltalayabileceğini belirtti.

Powell’ın açıklamalarının ardından yatırımcılar Fed’in eylül ayında faiz indirimine gitme olasılığını yaklaşık 70% olarak görmeye devam etti. Ki bu da Fed’in 30-31 Temmuz’daki toplantısının ardından yayımlanacak politika metninde değişiklik yapılmasını gerektirecek bir durum.

💡 Seçim Gündemi Karşısında Duruşunu Koruyor

Yine de ufukta 5 Kasım başkanlık seçimleri ve öncesinde sadece iki Fed toplantısı varken Powell, Demokratlar tarafından faizlerin yakında düşürülmemesinin istihdam piyasası üzerindeki riskleri ve Cumhuriyetçiler tarafından merkez bankasının 2%’lik hedefinin üzerinde kalan enflasyonun hane halkına vereceği zarar hakkında sorgulandı.

Kuzey Dakota Senatörü Kevin Cramer, merkez bankasının bağımsızlığına destek sözü verdiği konuşmasında Powell’a “5 Kasım’dan önce faizleri düşürmeye yönelik herhangi bir hamle kötü bir algı olur.” dedi. 

Bu, açık bir şekilde olsun ya da olmasın, duruşmada başkanlık oylaması, gelecek Fed kararlarının siyasi hassasiyeti ve Cumhuriyetçi aday ve eski Başkan Donald Trump’a yakın bazı kişilerin Fed’in daha sıkı bir siyasi gözetim altına alınması gerektiği yönündeki önerileri ile çerçevelenen birkaç andan biriydi.

Powell oturum boyunca Fed’in faiz oranlarını belirlemedeki bağımsızlığının önemini ve kendisinin verilere dayalı karar alma sürecine bağlı kalma niyetini vurguladı.

Analistler de Powell’ın bu konudaki görüşlerinin en azından eylül ayında bir faiz indirimine açık kapı bıraktığını söyledi.

Natixis’in ABD baş ekonomisti Christopher Hodge, “Powell’ın vurgusu biraz Fed’in yetki alanı içindeki risklerin dengelenmesine doğru kaydı. Fed’in işgücü piyasasındaki zayıflığın önüne geçmesi gerekiyor. Görünüşe göre eylül ayında bir pivot için temel atılıyor.” yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC