Bültenler

Powell’ın Bahsettiği Acının Bir İlacı Var Mı?

August 30, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Powell’ın Bahsettiği Acının Bir İlacı Var Mı?

Borsa ve Yatırımcılar

Acının İlacı Yok mu? Geçtiğimiz cuma günü Powell’ın “acı çekmeye hazırlanılması” söyleminin ardından, hisse senetlerinin bu uyarıyı çok ciddiye aldığını söyleyebiliriz. Diğer yandan Kamu Hizmetleri ve Enerji sektöründeki hisseler günü yükselişle kapattı.

 • Kış aylarının yaklaşmasıyla enerji krizine yönelik endişeler artarken, doğalgaz ve petrol hisseleri yatırımcılar arasında daha çok konuşuluyor.

Boğanın Sonu Geldi mi? Bank of America, grafiklerin S&P 500’de daha da aşağı yönlü bir düşüşün geleceğini haber verdiğini söylüyor. Analistlerin yaptığı teknik analize göre üç zirveden oluşan bir baş-omuz grafiği, yükseliş trendini aşağı çekmek üzere. Kaynak

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan babayiğit hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin. Hemen İncele!

Powell’ın Bahsettiği Acının Bir İlacı Var Mı?

Korku: Haftanın ikinci gününde yatırımcı duygusu Nötr bölgeye yükseldi!

Geçtiğimiz hafta kapanışında Jackson Hole toplantısı sonrası Powell’ın açıklamaları ile korku bölgesine gerileyen duygular, piyasanın yüksek faiz artışı ihtimallerini fiyatlaması ile nötr bölgeye yükseldi.

Powell’ın Bahsettiği Acının Bir İlacı Var Mı?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Hafta Neler Var?

ABD Ağustos Ayı Tüketici Güveni: Salı, 17.00

Beklenti: 97,5

 • Nasıl Okunmalı? Yüksek tüketici güveni, mutlu tüketici demektir. Mutlu tüketici ise daha fazla alışveriş yapar, ekonomi canlanır. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap olabilir.

ABD Ağustos Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam: Çarşamba, 15.15

Beklenti: 288 bin

 • Nasıl Okunmalı? Devletin açıklayacağı tarım dışı istihdam verisinden 2 gün önce yayınlanarak bu veriye yönelik bir beklenti oluşturur. Beklentilerin üzerinde gelmesi pozitif yorumlanabilir.

ABD Ağustos Ayı ISM İmalat Endeksi: Perşembe, 17.00

Beklenti: 52,0

 • Nasıl Okunmalı? Ülkenin ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Ülke ekonomisinin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir.

ABD Ağustos Ayı Tarım Dışı İstihdam: Cuma, 15.30

Beklenti: 285 bin

 • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Hisseler

Meta Platforms (META): Meta Platforms, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “uçtan uca ilk alışveriş deneyimi” dediği Hindistan’ın Jio Platformları ile ortaklık kurarak market alışverişini WhatsApp’a getireceğini söyledi. Kaynak

 • Yeni hizmet, Hindistan’daki müşterilerin WhatsApp’taki tam market kataloğunu gözden geçirerek, sepetlerine ürün eklemelerine ve uygulamadan çıkmadan ödeme yapmalarına olanak sağlayacak.
 • Meta Platforms CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, “İş mesajlaşması gerçek ivmeye sahip bir alandır ve bunun gibi sohbete dayalı deneyimler, insanların ve işletmelerin önümüzdeki yıllarda iletişim kurmalarının ilk yolu olacak.” dedi.
 • JioMart, Hindistan’da Amazon ve çoğunluğu Walmart’a ait olan Flipkart ile rekabet ediyor.

Microsoft (MSFT): Microsoft pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni Azure sanal makinelerinin Ampere tarafından üretilen ve Arm mimarisinde çalışan işlemcileri kullanacağını ve bunu yapan ilk Azure sanal makineleri olacağını söyledi. Kaynak

 • Biraz detay: Teknoloji devi, Azure sanal makinelerinin 64 adede kadar sanal CPU çekirdeğine, 8 GB’a kadar belleğe ve 40 GB’a kadar ağ oluşturma özelliklerine sahip olacağını ve bunun yanı sıra standart katı hâl sürücüleri, standart sabit disk sürücüleri, birinci sınıf katı hâl sürücüleri ve Ultra Disk Depolama’ya sahip olacağını da belirtti.

Bristol Myers Squibb (BMY): İlaç devinin ikincil inme tedavisinin 2. aşama denemelerinden elde edilen karışık sonuçların ardından şirketin hisseleri pazartesi günü 2021’den bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Kaynak

 • Biraz detay: Milvexian, semptom gösteren kişilerde tekrarlayan iskemik felçleri 30% oranında azalttı. Ancak analistler, ilacın gizli enfarktüsler veya yalnızca manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile tespit edilen daha küçük lezyonlar üzerinde bir etkisi olmadığına dikkat çekti.
 • JPMorgan analisti Chris Schott, “Genel olarak, Milvexian’ın iskemik inme üzerindeki yararı beklentilerimizin üzerindeydi, ancak gizli beyin enfarktüsünde de bir miktar yarar öngörmüştük.” diye yazdı.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Powell’ın Bahsettiği Acının Bir İlacı Var Mı?
 • Altın: Altın fiyatı, satıcıların geri dönüp pazartesi günü görülen bir ayın en düşük seviyesi olan 1.720 dolar seviyesinden toparlanmayı yakalamasıyla bir miktar yükselse de 1.733 dolar seviyelerinden işlem görüyor. 
 • Altındaki zayıflık, büyük merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek için yüksek oranlı faiz artırımları beklentilerinden kaynaklanmaktadır. Faizlerin daha da artırılacağı söylemleri, faizsiz getirisi olan altın üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Jackson Hole Sempozyumu’nun ardından, Eylül ayında FED ve Avrupa Merkez Bankasının 75 baz puanlık faiz artırımı ihtimali piyasada sırasıyla yaklaşık 70% ve 60% olarak fiyatlanıyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol fiyatları, Libya’daki çatışmalar, OPEC’in arz kesintisi baskısı ve Avrupa’da doğalgaz talebinin artması nedeniyle yükselerek son 6 haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Genel anlamda yükselişe fiyatlarda arz endişeleri ve talep artışı beklentileri etki etti.
 • Petrol fiyatlarındaki yükselişe sebep olan pek çok etken varken küresel ekonomideki durgunluk endişeleri ise aşağı yönlü basınç oluşturan tek etken. Ancak yine de Rusya’nın doğalgaz arzını düşürmesi ve Avrupa Birliği’nin Moskova’ya getirdiği kısıtlamaları artırması nedeniyle Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı enerji krizinin petrol talebini artırması fiyatları artırıyor. 
 • Genel anlamda fiyatlanan etkenlerin aşağı ve yukarı yönlü baskısı petrol fiyatlarının 100 dolar bandında sıkışmasına sebep oluyordu. Güncelde ise son yükselişle Brent petrol 105 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Powell’ın Bahsettiği Acının Bir İlacı Var Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı