Altın Yorumları

Powell Yorumlarıyla Altın Ekside

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Powell Yorumlarıyla Altın Ekside

Altın fiyatları, Fed’in mart ayında faiz indirimi fikrine direnmesinin ardından güçlenen doların etkisiyle geriledi. Ancak yatırımcılar faiz oranlarının bu yıl içinde düşürüleceği umuduna tutunmaya devam ettiği için kayıplar sınırlı kaldı.

Spot altın TSİ 16.00’da 2.033 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,80% düşüşle 2.050 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada zemin kaybetmeye devam eden gram altın 0,21% düşüşle 2.049 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.041 lira oldu.

Powell Yorumlarıyla Altın Ekside

Saxo Bank emtia stratejisti Ole Hansen, “Genel olarak, altın piyasası faiz indirimlerine olan inancın devam etmesi ve dünden bu yana gördüğümüz düşük Hazine tahvili getirileriyle destekleniyor. Bu durum doların bir miktar güçlenmesine rağmen gerçekleşiyor.” yorumunu yapıyor.

Hansen, ekonomik verilerin faiz indirimlerinin yönü hakkında daha fazla endişe yarattığını ancak 2.000 dolar seviyesindeki desteğin nispeten güçlü olduğunu da sözlerine ekledi.

Fed dün faiz oranlarını değiştirmedi ve Başkan Jerome Powell mart ayında faiz oranlarını düşürebileceği fikrini reddetti.

CME FedWatch aracına göre, mart ayı faiz indirim umutları suya düşen piyasalar, şu anda mayıs ayında bir faiz indirimi olasılığını 92% olarak fiyatlıyor.

BNP Paribas Sharekhan’dan Jigar Pandit, “Altının nötr veya düşüş eğilimli işlem görmesi bekleniyor. Yine de yarınki ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde kayıplar sınırlı olabilir.” diyor. 

Powell Yorumlarıyla Altın Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC