Ekonomi ve Finans Haberleri

Powell: Küçük Bankalar Yüksek Sermaye Yükümlülüklerinden Muaf Tutulacak

Haziran 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Powell: Küçük Bankalar Yüksek Sermaye Yükümlülüklerinden Muaf Tutulacak

FED Başkanı Jerome Powell, bankaların daha fazla sermaye bulundurmasını gerektirmesini öngören yeni kuralların büyük ihtimalle küçük bankalara uygulanmayacağını söyledi.

Senato Bankacılık Komitesi’nde dün yaptığı konuşmada büyük bankalar üzerindeki denetimleri sıkılaştırma teklifleri üzerine endişeleri dile getiren Powell, kuralların hala taslak aşamasında olduğunu söyledi. 

Aynı zamanda, yüksek sermaye yükümlülüklerinin kredi üzerinde ne tür bir etkisi olacağı konusunda Powell, “Daha fazla sermaye, daha kararlı ve daha güçlü bankalar anlamına gelir ancak burada da bir dengelemeye ihtiyaç var.” dedi.

Powell’a göre, varlıkları 100 milyar doların altında olan bankalar, yeni yükümlülüklerden etkilenmeyecek. 

Powell’ın yanı sıra ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı Martin Gruenberg, söz konusu kuralların Basel III uluslararası standartlarını 100 milyar ile 250 milyar dolarlık varlık aralığındaki bankalara uygulayabileceğini söyledi. Değişikliklerin 2024’ten önce uygulanması beklenmiyor.

Powell, “Sermaye yükümlülükleri sekiz büyük bankaya yönelik olacak. Diğer bankalar için bazı sermaye artışları olabilir. Bunların hiçbiri 100 milyar doların altındaki bankaları etkilememeli.” dedi.

Powell: Küçük Bankalar Yüksek Sermaye Yükümlülüklerinden Muaf Tutulacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti