Ekonomi ve Finans Haberleri

Büyük Bankalar, Sermaye Yükümlülüklerinde 20% Artışla Karşı Karşıya Kalabilir

Büyük Bankalar, Sermaye Yükümlülüklerinde 20% Artışla Karşı Karşıya Kalabilir
Google News Icon Takip Et

ABD’li düzenleyiciler, bu yıl yaşanan orta ölçekli banka iflaslarının ardından bankacılık sisteminin direncini artırmaya yardımcı olacağını söyledikleri hamlelerle, büyük bankaları mali dayanaklarını güçlendirmeye zorlamaya hazırlanıyor. 

The Wall Street Journal’ın konu hakkında bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, düzenleyicilerin yakında duyurmaya hazırlandığı değişiklikler, büyük bankalarda toplam sermaye yükümlülüklerini ortalama 20% artıracak. 

Söz konusu miktar, şirketlerin ticari faaliyetlerine bağlı olacak ve en büyük artışların yüklü faaliyetlere sahip mega bankalarda görülmesi bekleniyor.

Ayrıca yatırım bankacılığı veya varlık yönetimi gibi ücret gelirlerine büyük ölçüde bağımlı olan bankalar da büyük sermaye artışlarıyla karşı karşıya kalabilir. 

Bazı yetkililer, sermaye yükümlülüklerinde nispeten büyük bir artışın tüketiciler için maliyetleri artırabileceğini ve bankaların belirli hizmetleri sunmayı bırakmasına yol açabileceğini düşünüyor.

ABD’nin en büyük bankalarını temsil eden Finansal Hizmetler Forumu’nun CEO’su Kevin Fromer, “Daha yüksek sermaye yükümlülükleri şu an yersiz. Ek yükümlülükler, esas olarak şirketlere ve borçlulara yük bindirecek.” yorumunu yapıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal