Piyasa Öncesi

Powell Konuştu, Borsalar Düşmeye Devam Etti

June 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Powell Konuştu, Borsalar Düşmeye Devam Etti

FED Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de faiz artışlarına ilişkin yaptığı açıklama, borsalarda hafta başından bu yana devam eden düşüşü destekledi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,21%, S&P 500 0,52% ve Dow Jones 0,30% geriledi. 

Analist Yorumu 

Geçen hafta 2021’den bu yana görülen en yüksek düzeylerde seyreden borsalarda salı günü başlayan çekilme, Powell’ın enflasyonun hala FED’in 2%’lik hedefinin üzerinde seyretmesi sebebiyle politika yapıcıların bu yıl faiz artışlarına devam edileceği beklentilerini açıklamasıyla devam etti. 

📍 Powell, “Neredeyse tüm FOMC katılımcıları yıl sonuna kadar faizlerin artırılmasını uygun buluyor.” dedi ve yılın ikinci yarısında iki faiz artışı daha gelebileceğini ima etti. 

Analist David Russell’a göre Powell, yüksek enflasyonun yanı sıra fiyatların düşeceğine dair beklentilerini de vurgulayarak “şahin ve güvercin arasındaki çitin üzerinde duruyor.

Ancak Russell’a göre, istihdam tablosu şu an ile yıl sonuna doğru aralığındaki dönemde keskin bir şekilde yavaşlamadığı sürece, yatırımcılar muhtemelen kuruldaki şahinleri tatmin etmek için 25 baz puanlık bir artış daha beklemeye devam edecek:

Politika yapıcılar enflasyonla mücadelelerinde tekrar uyuklarken yakalanmak istemiyorlar.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Powell’ın Kongre’de yaptığı açıklamaların sindirilmesi

2. Piyasaların konsolidasyon eşiğinde olduğuna yönelik görünüm

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıflık

4. ABD Hazine tahvili piyasasındaki karışık görünüm.

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Kamu Hizmetleri, Sanayi, Tüketici Ürünleri, Ham madde, Sağlık

Zayıf: Teknoloji, İletişim, Emlak

Öne Çıkan Hisseler

Amazon (AMZN) hisseleri, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun e-ticaret devinin müşterilerin onayı olmadan onlara Amazon Prime üyeliği vererek manipülasyon yaptığı iddiasıyla inceleme başlatması sonrası 0,8% düştü.  

FedEx (FDX) şirketin bilanço açıklamasında 2023 yılı kâr beklentisinin beklentilerin altında kalmasıyla kapanışta 2,5% geriledi.

Tesla (TSLA) CEO Elon Musk’ın Hindistan Başbakanı Narenda Modi ile bir araya gelip şirketin “en kısa sürede” Hindistan’da faaliyet göstermeye başlayacağı açıklamalarıyla 5,5% dip yaptı.

Powell Konuştu, Borsalar Düşmeye Devam Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı